Do niebezpiecznego incydentu doszło dzisiaj, w lesie w Bieszczadach, gdzie mężczyzna natrafił na niedźwiedzicę z dwójką młodych. Zaatakowany przez zwierzę, doznał poważnych obrażeń, ale zdołał się uwolnić. Na miejsce wezwano Zespół Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego stacjonujący w Tarnawie Górnej. Ratownicy udzielili mu pierwszej pomocy, a następnie przetransportowali go w trybie pilnym do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Sanoku.
Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe opisało całe zdarzenie w mediach społecznościowych, podkreślając, że podobne przypadki stanowią specyfikę ich pracy.
Tym, co odróżnia pracę ratowników Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku od zespołów „z miasta”, to niewątpliwie specyfika Bieszczadów, a co za tym idzie przypadki medyczne, jakich trudno szukać w innych miejscach naszego kraju. No bo przecież trudno o atak niedźwiedzicy np. w Krakowie
– napisali.
Chociaż do podobnych incydentów dochodzi stosunkowo rzadko, każdorazowo budzą one ogromne emocje i stanowią ostrzeżenie dla turystów oraz mieszkańców regionu.
Niedźwiedzie wiosną
Eksperci podkreślają, że wiosna to szczególnie niebezpieczny okres, jeśli chodzi o aktywność niedźwiedzi w Bieszczadach. Po zimowej hibernacji zwierzęta są głodne i rozdrażnione, a matki wyjątkowo agresywnie bronią swojego potomstwa. Ratownicy apelują o ostrożność i rozwagę.
My, jak co roku, kolejny raz apelujemy o rozwagę odwiedzających bieszczadzkie lasy. Niedźwiedzie o tej porze roku są głodne, rozdrażnione i bardzo niebezpieczne, kiedy strzegą swojego potomstwa i terytorium
– komentują ratownicy Bieszczadzkiego Pogotowia ratunkowego.
Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem?
Eksperci przypominają, że w przypadku spotkania z niedźwiedziem, należy zachować spokój i przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Nie podchodzić do zwierzęcia – nawet jeśli wydaje się spokojne, jego reakcja może być nieprzewidywalna.
- Nie uciekać – szybkie ruchy mogą sprowokować drapieżnika do ataku.
- Nie patrzeć prosto w oczy – niedźwiedzie mogą odebrać to jako oznakę agresji.
- Powoli się wycofywać – najlepiej w kierunku, z którego się przyszło.
W sytuacji, gdy niedźwiedź zaatakuje, zaleca się przyjęcie pozycji ochronnej – położenie się na ziemi i udawanie martwego, chroniąc wrażliwe części ciała, jak głowa i brzuch.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.