Niemal cała Polska w tym także całe województwo podkarpackie znalazło się "na żółto" w najnowszej prognozie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jedynie zachodnia strona kraju zostanie pominięta przez silny wiatr i opady śniegu. Zima jeszcze da o sobie znać? Na to wygląda.
Sobota
Przewidywane są okresowe opady deszczu, które w nocy mogą przechodzić w deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie około 9°C, natomiast minimalna spadnie do -2°C. Wiatr będzie umiarkowany, z porywami do 60 km/h, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych.Zaleca się zabezpieczenie wszelkich przedmiotów na zewnątrz, które mogą zostać porwane przez wiatr. Osoby planujące podróże powinny na bieżąco monitorować komunikaty IMGW oraz lokalnych służb drogowych.
- W nocy temperatura spadnie do –3°C, może być ślisko. W dzień temperatura maksymalna od około 4°C na północy do 10°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr północny i północno-zachodni, będzie się wzmagał w dzień do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 60 km/h, na Wybrzeżu do silnego, w porywach do 80 km/h, co przy opadach śniegu może powodować zawieje śnieżne.
- czytamy w komunikacie.
Niedziela
Prognozowane są opady śniegu, miejscami intensywne. Temperatura maksymalna osiągnie około 3°C, a minimalna spadnie do -3°C. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany, w porywach do 55 km/h, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.Należy przygotować się na trudne warunki na drogach, zwłaszcza w niedzielę, z uwagi na możliwe oblodzenia i ograniczoną widoczność spowodowaną opadami śniegu oraz silnym wiatrem
- Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, którego centrum będzie przemieszczać się znad Morza Północnego i południowej Skandynawii nad Morze Norweskie. Zapewni on stopniowo coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń postępujących od północnego zachodu kraju i napływ cieplejszych mas powietrza, chociaż nocami mogą wystąpić przygruntowe przymrozki. W weekend zmiana pogody w związku z napływem arktycznej masy
- przekazuje IMGW.
Jak się przygotować?
Kierowcy mogą zabrać ze sobą skrobaczkę, odmrażacz do szyb, a nawet łopatę. Należy uważać na oblodzenia i ograniczoną widoczność. Lepiej wyjechać wcześniej niż się spieszyć. W Polsce pogoda bywa kapryśna, więc warto obserwować prognozy. Jeśli np. w kwietniu pojawią się ciepłe dni, ale możliwe są nawroty zimy, lepiej się wstrzymać z wymianą opon letnich na zimowe. W Polsce większość kierowców robi to w kwietniu – po Świętach Wielkanocnych to dość pewny moment.W nadchodzący weekend mogą wystąpić mocne porywy wiatru. Wiatr może przewrócić doniczki, lekkie meble czy inne przedmioty, dlatego lepiej zabezpieczyć swoje balkony. Sprawdź, czy okna i drzwi są dobrze uszczelnione, by uniknąć wychłodzenia wnętrza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.