Spacerując po Lesku, można dostrzec ślady przeszłości w architekturze, która z dumą prezentuje różnorodne style. Warto odwiedzić kościół parafialny z XVIII wieku, którego barokowa architektura przyciąga wzrok. Nieopodal znajduje się także zamek, który niegdyś był siedzibą szlachciców. Są zapewne takie osoby, które będąc w tym mieście, zastawiają się, skąd pochodzi jego nazwa?
Nazwa Lesko, po raz pierwszy wspomniana w 1480 roku w formie „de Leszko”, najprawdopodobniej wywodzi się od imienia Lestka, postaci historycznej, która miała być ojcem Siemomysła, a więc dziadkiem samego Mieszka I, pierwszego władcy Polski. Lestek, znany również jako Leszek, był drugim księciem Polan z dynastii Piastów, o którym wspomina Gall Anonim w swojej kronice. Jego imię, choć nieco enigmatyczne, może być związane z pojęciem „chytrości”, co w języku słowiańskim oznacza „przebiegłość”. Istnieje także hipoteza, że Lestek mógł być zdrobnieniem od dłuższej, nieznanej nazwy osobowej, co dodaje jeszcze więcej kolorytu do jego postaci.
Przez wieki nazwa Lesko ewoluowała, przyjmując różne formy, takie jak Lyesko, Liesko czy Lisko. Warto zaznaczyć, że do 1931 roku miasteczko nosiło nazwę Lisko, jednak z inicjatywy hrabiego Augusta Krasickiego powrócono do pierwotnej wersji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.