Reklama

Sady edukacyjne w Rzeszowie. Dzięki nim można dowiedzieć się wielu informacji o otaczającej nas przyrodzie [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sad edukacyjny na ulicy Plenerowej (Wzgórza Staroniwskie) jest drugim takim miejscem na mapie Rzeszowa. Pierwszy powstał na Lisiej Górze. Można tam pospacerować wśród starych drzew, ale także dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat owadów czy roślin, które rosną w najbliższym otoczeniu sadu.

Prace nad inwestycją w sumie trwały około 3 lat. Teren na którym miasto zdecydowało się ulokować sad zdaje się być idealnym do tego miejscem, ze względu na pozostałości po dawnych sadach, które mieściły się w tamtej okolicy. Pierwszym krokiem do utworzenia sadu było uporządkowanie gruntu i prace pielęgnacyjne przy już rosnących tam drzewach, aby utrzymać je w dobrej kondycji. W ubiegłym roku powstał projekt terenu, który jest ogólnodostępny dla mieszkańców miasta. Ideą projektu było storzenie parku, którego istotną częścią są drzewa owocowe.

Co znajduje się w sadzie edukacyjnym?

Sad został utworzony w celach dydatktycznych. Znajdują się w nim ruchome tablice informacyjne, które zawierają w sobie ciekawostki na temat przyrody, która otacza to miejsce. Można znaleźć tam nazwy ptaków drzew, czy krzewów  rozwiązać zagadki, które zapisane są na tablicach. W sadzie ustawiono także karmniki, dla mieszkających na tamtych terenach patków. Zarząd Zieleni Miejskiej zadbał o gruntowe podświetlenie drzew (podświetla jedynie korony drzew), ustawił ławki, naturalistyczną ścieżkę oraz kosze na śmieci. Dodatkowo zostały dosadzone kolejne krzewy.

Zaprojektowaliśmy kostki wiedzy z taką wiedzą ekologiczną przedstawiającą naszym mieszkańcom przede wszytskim elementy roślin i zwierząt, które mogą spotkać na terenie Rzeszowa, ale także i na innych terenach. Mówimy tu o różnych gatunkach ptaków, ssaków czy owadów. Jest to w formie różnych zagadek, także jest to zabawa zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych

- informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Komu na służyć sad edukacyjny?

Jest przeznaczony dla mieszkańców osiedla, ale także dla wszystkich, którzy będą mieli ochotę spędzić w nim troche czasu. W pobliskim sąsiedztwie znajduje się szkoła oraz przedszkole, dla któeych sad edukacyjny może stać się miejscem do przeprowadzenia lekcji o przyrodzie w terenie.

Sad edukacyjny na Lisiej Górze

Powstał w 2017 roku na ternach rekrecyjnych rezerwatu Lisia Góra. W sadzie można podziwiać takie drzewa jak: Papierówka, Antonówka, Szara Reneta, Kosztela i Koksa, a także James Grieve i Delikates. Oprócz różnego rodzaju jabłoni w sadzie są takie grusze i śliwy. W sezonie owocowania można cieszyć się pysznym smakiem owoców zerwanych wprost z drzewa w samym centrum miasta.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy