Reklama

Zbliża się majowa sesja Rady Miasta Rzeszowa. O czym będą dyskutować radni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Zbliża się majowa sesja Rady Miasta Rzeszowa. O czym będą dyskutować radni? - Zdjęcie główne

foto Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sesja Rady Miasta Rzeszowa zaplanowana jest na wtorek, 23 maja. Przyglądamy się uchwałom, które zaproponują radni. Zmiany w budżecie, program zapobiegania przestępczości, pomoc gminie Rakszawa, podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, nowe miasta partnerskie - to tylko część wtorkowych uchwał.

Radni w najbliższy wtorek spotkają się na sesji rady miasta. Przyglądamy się projektom uchwał i prognozujemy, czy szykują się potencjalne spory oraz jakie tematy z najbliższej sesji będą najważniejsze dla mieszkańców. 

Podwyżka cen biletów MPK

Rada Miasta Rzeszowa chce podwyżek cen biletów MPK i wprowadzenia biletów strefowych. Mamy najdroższą komunikację w Polsce, zupełnie nieproporcjonalnie do zarobków, co przedstawiali analitycy, ale będzie jeszcze drożej. Bilet w strefie A (normalny) ma kosztować 5 zł - czyli tyle, ile obecnie, natomiast w strefie B będzie to 4,40 zł. W strefie A+B zapłacimy...6,20 zł za jeden przejazd. Mieszkańcy zapewne chcieliby usłyszeć, jak wymienione zabiegi miałyby ich zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej i odkorkowania miasta. 

Strefa A to obszar administracyjny Gminy Miasto Rzeszów do przystanków granicznych, natomiast strefa B to obszar gmin znajdujących się poza granicami administracyjnymi Gminy Miasto Rzeszów, z którymi Gmina Miasto Rzeszów zawarła porozumienie międzygminne, na którego terenie realizowane są usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym. Strefa A+B to obszar administracyjny Gminy Miasto Rzeszów oraz obszar
gmin znajdujących się poza granicami administracyjnymi Gminy Miasto Rzeszów, z którymi Gmina Miasto Rzeszów zawarła porozumienie międzygminne, na którego terenie realizowane są usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym.

- Wprowadzone zostają ceny biletów dla osób podróżujących tylko w strefie B oraz dla osób podróżujących w strefach A i B. Zmiana wynika z konieczności uwzględnienia poziomu kosztów utrzymania linii wykraczających poza obszar administracyjny Gminy Miasta Rzeszów i została dokonana po konsultacjach z przedstawicielami Gmin, z którymi Miasto Rzeszów zawarło porozumienia dotyczące świadczenia usług w publicznym transporcie zbiorowym. 

- czytamy w uzasadnieniu.

Zapobieganie przestępczości i bezpieczeństwa obywateli Rzeszowa

Prezydent Miasta Rzeszowa 22 marca 2023 r. utworzył Komisję Bezpieczeństwa i Porządku, do której zadań, między innymi, należy opracowanie
powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. 

- Celem programu jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa poprzez edukację i aktywizację lokalnej społeczności. Program stara się scalać wszystkie prewencyjne zamierzenia, przedsięwzięcia służb, inspekcji, straży, a także organizacji pozarządowych, wydziałów Urzędu Miejskiego, jednostek organizacyjnych miasta. 

- informuje Rada Miasta Rzeszowa.

Do zadań komisji należy m.in.: ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie Miasta Rzeszowa, opiniowanie pracy Policji i innych służb, inspekcji i straży, a także jednostek organizacyjnych, opiniowanie projektów programów współdziałania Policji i innych powiatowych służb, inspekcji i straż, opiniowanie projektu budżetu miasta. Jednym z głównych zadań ww. Komisji jest opracowanie Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli dla Miasta Rzeszowa na lata 2023 – 2025.

Głównym celem Programu jest poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz stworzenie optymalnego miejskiego systemu monitorowania, planowania i koordynacji działań. Chodzi o np. realizację programów edukacyjnych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej, zapobieganie przestępczości i wykroczeniom w szkołach i podniesienie bezpieczeństwa uczniów, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapobieganie szerzeniu się patologii wśród dzieci i młodzieży czy popularyzację problematyki ochrony przeciwpożarowej wśród uczniów szkół podstawowych i średnich.

O miastach partnerskich Rzeszowa - Konotopie i Secheonie pisaliśmy TUTAJ. Zachęcamy do lektury. W tygodniu pisaliśmy również o programie budowy chodników i bezpieczeństwie mieszkańców, czyli pomyśle radnych PiS. O tym przeczytacie państwo TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy