Reklama

Rzeszów nawiąże współprace z miastami z Ukrainy i Korei Południowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: B.Motyka /Politechnika Rzeszowska

Rzeszów nawiąże współprace z miastami z Ukrainy i Korei Południowej - Zdjęcie główne

Rzeszów prowadzi aktualnie współpracę partnerską z 16 miastami z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin. | foto B.Motyka /Politechnika Rzeszowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W porządku uchwał najbliższej majowej sesji rady miasta znalazła się uchwała w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Miasto Rzeszów a Miastem Konotop na Ukrainie, a także miastem Sacheon w Korei Południowej. Rzeszów prowadzi aktualnie współpracę partnerską z 16 miastami z Europy, Stanów Zjednoczonych i Chin.

Współprace partnerskie z zagranicznymi miastami i utrzymywane relacje ułatwiają współpracę gospodarczą, kulturalną, sportową oraz edukacyjną. Pozwalają również partnerom na wzajemne korzystanie z najlepszych wzorców i nowoczesnych rozwiązań.

Konotop

Konotop to gminne miasto w północno-wschodniej Ukrainie, w obwodzie sumskim, 250 km od ukraińskiej stolicy Kijowa i 125 km od Sumów. W okresie przed inwazją ze strony Rosji w mieście rozwinął się przemysł elektromaszynowy, chemiczny oraz spożywczy. Miasto znane jest z bitwy pod Konotopem, która rozegrała się tutaj w dniach 7–8 lipca 1659 roku i zakończyła się miażdżącą klęską najeźdźców moskiewskich. Konotop od 24 lutego 2022 roku przez ponad miesiąc znajdował się pod okupacją wroga. 

Wojsko rosyjskie zażądało od lokalnych władz oddania miasta pod kontrolę najeźdźcy. Jednak ludność nie poddawała się i ostro odpierała ataki okupantów, wypędzając ich z miasta, wskazując kierunek ruchu „za rosyjskim okrętem wojennym”.

W związku z agresją wojskową Federacji Rosyjskiej miasto doznało znacznych zniszczeń: budynki mieszkalne zostały uszkodzonych podczas walk ulicznych, domy zostały ostrzelane, niektóre zostały całkowicie zniszczone przez wybuchy. Drogi dojazdowe były całkowicie zablokowane, miasto balansowało na krawędzi katastrofy humanitarnej. Dzięki wsparciu partnerów miastu udało się wyrównać sytuację i rozpocząć odbudowę po blokadzie. Podczas ataku rakietowego 10 października 2022 r. zniszczeniu uległa miejska podstacja elektryczna.

Gmina jest potężnym węzłem kolejowym Kolei Południowo-Zachodniej, jako jedyna gmina w regionie obsługuje miejski ekologiczny transport - tramwaj, znajduje się tu unikalne muzeum lotnictwa.

- Miasto Rzeszów, jako nowoczesny ośrodek technologiczny, z dużym doświadczeniem w zakresie skutecznego rozwoju miasta oraz gronem dobrze wykwalifikowanych specjalistów jest w stanie udzielić wielopłaszczyznowej pomocy miastu Konotop w ramach skutecznej odbudowy miasta, zarówno w zakresie doradztwa, jak i realizacji wspólnych projektów. Szczególnie w dziedzinie rozbudowy i wdrażania nowych technologii w zakresie systemów wodno-kanalizacyjnych, metod segregacji i recyklingu odpadów komunalnych, działań na rzecz rozwoju inicjatyw smart city, a także wspólnych działań z zakresu rozwoju lotnictwa lekkiego i ultralekkiego. 

- oznajmia Rada Miasta Rzeszowa. 

Miasto Rzeszów do Konotopu przekazało 10 generatorów prądotwórczych oraz jeden raz przedstawiciele miasta gościli w Rzeszowie. 

Secheon 

Sacheon to gmina w południowej części Korei Południowej, o łącznej liczbie mieszkańców około 112 tys., w której ze względu na nadmorskie położenie oraz port Samcheonpo, głównym historycznym źródłem utrzymania i rozwoju było rybołówstwo i inne gałęzie przemysłu morskiego.
W chwili obecnej Sacheon stanowi najsilniejszy ośrodek przemysłu lotniczego i kosmicznego Korei Południowe.

- Współpraca z tak silnym ośrodkiem przemysłu lotniczego pozwoli na zwiększenie dynamiki rozwoju przemysłu lotniczego w Rzeszowie oraz pozyskanie partnerów biznesowych dla przedsiębiorców skupionych w Stowarzyszeniu Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Wspólne relacje przyczynią się do wzmocnienia i promocji na całym świecie wizerunku Rzeszowa jako silnego ośrodka przemysłu lotniczego oraz nowoczesnego i innowacyjnego ośrodka miejskiego. Partnerstwo przyczyni się nie tylko do nawiązania nowych kontaktów
biznesowych, ale również do rozwoju przyjaźni polsko – koreańskiej. 

- czytamy w projekcie uchwały.

W chwili obecnej w Sacheon swoją siedzibę oraz kilka zakładów produkcyjnych w prowincji Gyeongsang Południowy ma Korea Aerospace Industries, największa firma lotnicza Korei Południowej, która jest producentem samolotów bojowych FA-50 oraz KF-21 Boramae. Przemysł lotniczy i kosmiczny stanowi w Sacheon ponad 50% przemysły miasta i jest głównym czynnikiem rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

Według Koreańskiego Stowarzyszenia Przemysłu Lotniczego Sacheon jest źródłem ponad 50% ogólnokrajowej produkcji przemysłu lotniczego oraz 30% przemysłu kosmicznego. Sacheon jest również miejscem ulokowania jedynego, niezależnego dostawcy usług w zakresie MRO (Maintenance, Repair, Overhaul - Konserwacja, Naprawa, Remont) dla branży lotniczej w Korei Południowej.

Umowa pomiędzy Rzeszowem a koreańskim miastem Secheon wejdzie w życie 16 czerwca 2023 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy