Zamek Lubomirskich aktualnie pełni funkcję siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Ten z kolei przeniesie się na ulice Kustronia. Nowy sąd ma być gotowy w ciągu trzech lat. Śp. prezydent Tadeusz Ferenc chciał, by zamek pełnił atrakcyjną dla miasta instytucję kulturalną. Jego marzenie może się spełnić, bo zamek otwiera się dla zwiedzających już w najbliższy weekend.
Zwiedzanie zamku
W trakcie zwiedzania turyści będą mogli zobaczyć zamkowy dziedziniec, dwie duże sale bankietowe, salę rozpraw oraz podziemia. Obiekt na co dzień jest zamknięty, ponieważ funkcjonuje tam sąd okręgowy. Pierwsza wycieczka zbierze się już 17 czerwca. Zamek będzie można zwiedzać z przewodnikiem od 12:00 do 16:00. Zwiedzanie będzie trwało godzinę i będzie darmowe. Wcześniej należało odebrać wejściówkę od IPN-u w Rzeszowie. Wejściówki są do odebrania w siedzibie na ul. Słowackiego 18, w każdy poniedziałek poprzedzający weekend do zwiedzania.Zamek w najbliższym czasie będzie można obejrzeć 17 i 18 czerwca w sobotę i niedzielę, w sobotę i niedzielę 15-16 lipca w godz. 12.00-16.00 (o 15 ostatnie wejście grupy) oraz w sobotę i niedzielę 19-20 czerwca (12-16, 15:00 ostatnie wejście).
Turystów będą oprowadzali przewodnicy z oddziału PTTK oraz historycy z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Grupy będą maksymalnie 15-osobowe.
- Zwiedzający zobaczę jedną z dawnych cel, w których więziono m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, gdzie znajduje się ekspozycja oraz sporo artefaktów podarowanych czy odnalezionych w trakcie badań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Pod zamkiem znajduje się zamurowane pomieszczenie, w który w czasach komunistycznych dokonywano egzekucji, ale wejście do niego nie zostało na razie odnalezione.
- streszcza Instytut Pamięci Narodowej.
Historia Zamku Lubomirskich
Rzeszowski Zamek ma ponad 100 lat, ale jego historia rozpoczyna się już w XVI wieku. W przeszłości mieścił się w jego murach sąd oraz więzienie, które funkcjonowało do 1981 roku. Zamek w 1637 roku był własnością rodziny Lubomirskich. W 1820 roku Austriacy przejęli cały kompleks, angażując posiadłość do celów sądowniczych oraz więziennych.Z powodu złego stanu konstrukcji, w XX wieku na samym początku stulecia został zburzony. Przetrwała jedynie wieża oraz bastionowe fortyfikacje. Odbudowano go 1906 roku. Historia Zamku jest nader mroczna. W PRL-u, w okresie stalinizmu dochodziło w Zamku do tortur i egzekucji członków ruchu oporu i działaczy komunistycznych.
Podczas zwiedzenia będzie można się dowiedzieć o tym, kto w Zamku Lubomirskich został stracony. Zamek w 1981 roku przestał pełnić funkcję więzienia. Pozostał w tym miejscu działający do dziś sąd okręgowy. Swoją ówczesną formę kompleks zachował do dziś. W 2002 roku odbywał się remont dachu. Prace nad utworzeniem trasy turystycznej rozpoczęły się już w 2004 roku. Aktualnie umowa na przeniesienie sądu okręgowego jest już podpisana. Nowy obiekt powstanie w ciągu trzech lat.
Wizytówka miasta
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie nareszcie stanie się prawdziwą wizytówką miasta Rzeszowa. Przyjezdni do stolicy Podkarpacia będą wpisywać wizytę w historycznych murach jako stały punkt programu. Na tym będzie zależało ratuszowi, który z radością poinformował w lutym tego roku o podpisaniu umowy względem przenosin sądu do zupełnie nowego budynku.Obiekt wspomina smutną historię narodu polskiego. Miejsce to, może stać się bardzo ważną instytucją kulturalną. Zachęcamy do odwiedzin, jak i również do obejrzenia galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć zdjęcia z trasy zwiedzania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.