Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił, rok 2022 rokiem Łukasiewicza. Z tej okazji Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa wydała pamiątkowe wydruki z fotografiami przedstawiającymi miejsca w Rzeszowie, z którymi był związany. Były to reprodukcje fotografii ze szklanych negatywów z Archiwum GFMR autorstwa Edwarda Janusza i Rodziny, przedstawiające m.in.: gimnazjum popijarskie przy ulicy 3 Maja (obecnie I LO), do którego w latach 1832-1836 uczęszczał Łukasiewicz i kamienicę, w której mieścił się hotel zwany „Luftmaszyną” (na rogu dzisiejszych ulic: Kościuszki i Słowackiego).
Wystawa plenerowa zatytułowana „Łukasiewicz – wizjoner z duszą”, to zbiór unikatowych fotografii z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego, opracowany przez Galerię. Sentymentalną podróż po miejscach związanych z przemysłem naftowym na obszarze południowej Polski zaczynamy od Bóbrki, przenosząc się następnie do Libuszy, Krygu, Jasła, a także Krosna i Klimkówki, w Borysławiu kończąc.
Mimo, że ropa naftowa była znana już wcześniej, dopiero Ignacy Łukasiewicz zapoczątkował wydobywanie jej na skalę przemysłową. Wraz z Karolem Klobassą-Zrenckim oraz Tytusem Trzecieskim w 1854 roku założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej.
Prezentowane na wystawie fotografie pokazują nie tylko panoramy pól naftowych, szyby, kopalnie nafty, ale także robotników przy pracy, przy wyrobie kul iłowych do zamykania wody w szybie naftowym, wiertaczy powracających z pracy, jak również urządzenia wiertnicze i oryginalne wyposażenie służące do destylacji olejów maszynowych.
Wystawa dostępna jest od 5 sierpnia 2022 r. przed Letnim Pałacem Lubomirskich będącym aktualnie siedzibą Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie. - Barbara Bokota-Tomala.
Zapraszamy do galerii zdjęć. Oczywiście nie pokazaliśmy jej w całości, tak żeby państwo sami wybrali się i zobaczyli ją na własne oczy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.