reklama

Wkrótce wejdą w życie budżety osiedlowe? To pierwszy pomysł Jacka Strojnego w nowej radzie miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Jacek Strojny /Facebook

Wkrótce wejdą w życie budżety osiedlowe? To pierwszy pomysł Jacka Strojnego w nowej radzie miasta - Zdjęcie główne

Budżety osiedlowe to pierwsza uchwała Jacka Strojnego w nowej radzie miasta. | foto Jacek Strojny /Facebook

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jacek Strojny rozmawiał z naszym portalem jeszcze przed pierwszą turą wyborów. Wtedy wśród poruszonych tematów znalazła się pierwsza uchwała, która zostanie wniesiona do rady miasta. To tzw. budżety osiedlowe, które miałyby wejść w życie od 2025 roku. Na czym będą polegały?
reklama

Wkrótce pierwsze posiedzenie nowej Rady Miasta Rzeszowa. Wśród radnych znajdzie się 4 członków z ramienia stowarzyszenia Razem Dla Rzeszowa. Na czele rzecz jasna Jacek Strojny, który zdobył ponad 20% w wyborach prezydenckich w Rzeszowie, zajmując trzecie miejsce. W rozmowie z naszym portalem kandydat na prezydenta opowiadał m.in. o budżecie osiedlowym oraz programie „Rada ma głos". To właśnie tymi pomysłami chce się zająć priorytetowo. 

- Chcemy wprowadzić od 2025 roku budżet osiedlowy, który pozwoli mieszkańcom poczuć sprawczość oraz szybciej i łatwiej realizować działania na rzesz społeczeństwa osiedla. Drobne inwestycje, takie jak monitoring, oświetlenie, ławeczka, nasadzenie w parku, ale także oferta kulturalna dopasowana do potrzeb społeczeństwa osiedla. Budżet osiedlowy daje możliwość planowania takich przedsięwzięć i stopniowego ich realizowania w kolejnych latach

- tłumaczył Jacek Strojny w wywiadzie.

Budżet osiedlowy

Zdaniem Jacka Strojnego mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na decyzje związane z przyszłością Rzeszowa i swoich osiedli. Budżety osiedlowe są wydzielane z budżetu miasta. To pieniądze, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy danego miasta lub osiedla.

Podobne rozwiązanie ma już miejsce w polskich miastach. W Łęcznej mieszkańcy wybierali pomiędzy 25 projektami dzieląc w ten sposób 322 tysiące złotych. Mieszkańcy najwięcej głosów w 2023 roku oddali na projekt zakupu ławek wypoczynkowych. Dzięki jego realizacji w Łęcznej, w porozumieniu z radami osiedli i mieszkańcami, ustawionych zostało co najmniej 30 ławek wypoczynkowych za ok. 40 000 zł.

Budżet obywatelski funkcjonuje także w Dąbrowie Górniczej. W 2024 do dyspozycji rada ma ponad 5,8 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. Głosują w nich mieszkańcy i wybierają najpotrzebniejsze projekty, a następnie ratusz przystępuje do ich realizacji. 

W Rzeszowie na tej zasadzie działa Rzeszowski Budżet Obywatelski. RBO to nic innego jak właśnie wybór przez mieszkańców projektów do realizacji poprzez głosowanie. Budżety osiedlowe miałyby być bardziej skoncentrowane na szczególnych potrzebach osiedla. Te inwestycje byłyby z założenia mniejsze i mniej kosztowne, a także bardziej podstawowe, o czym informował Jacek Strojny, mówiąc - "monitoring, oświetlenie, ławeczka". 

"Rada ma głos"

To kolejny pomysł Razem Dla Rzeszowa. Uchwała ta ma sprawić, że prezydent Konrad Fijołek będzie musiał zaprezentować dokładne przyczyny odrzucenia pomysłów rady osiedla.

- Chcemy wprowadzić program „Rada ma głos", który zobowiązuje radę miasta i prezydenta do transparentnego prezentowania przyczyn odrzucenia opinii rady osiedla

- mówił nam Jacek Strojny. 

Tak skonstruowany projekt uchwały z pewnością przypadnie do gustu mieszkańcom, którzy chcą mieć wpływ na realizację obietnic, planów i projektów na terenie miasta, a przede wszystkim potrzeb, które sami zgłaszają.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama