reklama
reklama

Tak może wyglądać w przyszłości hala targowa w Rzeszowie. Ile to będzie kosztowało? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mat.prasowe

Tak może wyglądać w przyszłości hala targowa w Rzeszowie. Ile to będzie kosztowało? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Powstał projekt nowej hali targowej. | foto mat.prasowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRzeszów ma plan na zrewitalizowanie hali targowej i nowe zagospodarowanie tego terenu. We wtorek w Ratuszu Konrad Fijołek wraz z firmą Ernst&Young przedstawił projekt, który ma łączyć nowoczesność z tradycją i historią.
reklama

Nowa hala targowa przy ulicy Targowej ma łączyć przestrzeń handlową z miejscem spędzania wolnego czasu dla rodzin, przestrzenią dla kultury i rozrywki. W jego otoczeniu mają powstać nawiązujące stylem do hali, budynki mieszkalne. Oznacza to zatem także kolejne bloki w centrum miasta. Projektem zachwycił się prezydent Konrad Fijołek.

- Projekt jest fantastyczny. Teraz z radością pokażemy go handlowcom i wszystkim mieszkańcom. Po raz pierwszy tak kompleksowo podeszliśmy do inwestycji. Od analizy miejsca, wartości, funkcji, jakie ma pełnić, poprzez diagnozę, badania społeczne, analizy ekonomiczne, związane z miejscem i handlem. Wszystko po to aby stworzyć nowoczesny projekt rewitalizacji tego fragmentu miasta z miejscem dla różnych grup mieszkańców i przede wszystkim na przestrzeń dla handlu

- mówił prezydent Rzeszowa.

Tanio nie będzie. I prędko też nie

Projekt opracowała architekt Aleksandra Wasilkowska. Firma Ernst&Young przedstawiła projekt, który sfinansowany został przez European Investment Bank. Realizacja szykuje się z rozmachem. Także pieniężnym, o czym świadczą wstępne dane, opierające całą inwestycję o koszt nawet kilkuset milionów złotych. Okazuje się, że na nową halę będziemy musieli poczekać nawet...10 lat. Zaprojektowany został obszar o powierzchni 16 hektarów.

fot. Grzegorz Bukała /UM Rzeszowa

Wizualizacje i plany

Jak podkreśla architekt Aleksandra Wasilkowska, główny architekt projektu, zobaczymy całkowicie nowy obraz terenów wokół ulicy Targowej, Placu Wolności i 8 Marca. Sama hala ma być nowoczesna i funkcjonalna z zaznaczeniem, że zachowany będzie handel nie tylko w budynku, ale także na terenie zewnętrznym.

Co wyróżnia teren na wizualizacjach to przede wszystkim dużo zieleni. Przestrzeń zewnętrzna, czyli targowisko "Jutrzenka", przypominało będzie mały park. Architekt zaznacza, że znajdzie się tam także miejsce dla spacerowiczów i rowerzystów. Jeśli chodzi o najważniejszy budynek, czyli samą halę targową, ma posiadać nowoczesne pawilony handlowe, z otoczenia znikną budki i stragany, a zadaszone stoły, które ciągnął się przy ulicy 8 Marca mają być przedłużone, w całości wykonane z drewna. 

Mówi się także o powstaniu nowego bloku mieszkalnego i akademika przy cmentarzu. Akademik na 60 miejsc i blok na 90 mieszkań. Jeśli chodzi o teren przy hali, powstaną tzw. przesuwane witryny, które mają służyć do sprzedaży kwiatów. 

- Dookoła budynku widok starych budek ma zastąpić przestrzeń do spacerów. Zieleń została zaprojektowana w sposób naturalistyczny, bioróżnorodny i z dużym naciskiem na retencję. Pojawiają się m.in. cieki wodne, które rozprowadzają wodę, nawadniając te tereny. Będzie redukcja ruchu samochodowego i priorytet ruchu pieszego. Wszystkie przestrzenie uwolnione od samochodów będą przestrzeniami współdzielonymi

- zapowiada Aleksandra Wasilkowska.

W marcu 2023 roku swój pomysł na halę przedstawili także studenci Politechniki Rzeszowskiej:

Tak przedstawiają się wizualizacje nowej hali. Galeria poniżej

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama