Wielkie wyróżnienie, które otrzymał dr hab. n. med. Piotr Futyma, zostało mu przyznane za cykl prac pt. „Zastosowanie ablacji bipolarnej w leczeniu arytmii opornych na ablację klasyczną wraz z wdrożeniem dedykowanego przyrządu”. Co kryje się pod tym zawiłym określeniem? Okazuje się, że chodzi o przedstawienie innowacyjnych metod techniki stosowanej w leczeniu arytmii opornych wobec klasycznych metod.
Sama arytmia serca jest stanem, w którym skurcze mięśnia sercowego są nieregularne. Może to powodować zagrożenie życia, chociaż nie jest to regułą. Warto podkreślić, że ryzyko związane z tą dolegliwością rośnie z wiekiem, a wśród czynników ryzyka jest choćby niehigieniczny tryb życia. W Według statystyk Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w Polsce na takie schorzenie cierpieć może kilkaset tysięcy osób, a na świecie nawet ponad 44 miliony.
Warto zaznaczyć, że prof. Futyma był jednym z pionierów stosowania opracowanej przez siebie metody, a elementem jego autorskiego rozwiązania jest urządzenie o nazwie "Dr. Futyma Bipolar Ablation Adapter”. Co więcej, metodę leczenia zapoczątkowanego przez polskiego lekarza stosuje się nie tylko w Polsce, ale też wielu prestiżowych centrach medycznych na świecie, w tym w: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czechach, Malezji, Niemczech, Rumunii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
Jestem zaszczycony otrzymaniem tej prestiżowej nagrody od szacownego grona Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to wyraz uznania za wspólne wysiłki i zaangażowanie w rozwój opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jestem wdzięczny za wsparcie mojej rodzinie, współpracownikom z Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także całej społeczności medycznej. Ta nagroda motywuje mnie do dalszych prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie elektrofizjologii serca i ablacji arytmii, czego ostatecznym celem jest poprawa efektów leczenia pacjentów. Składam podziękowania wszystkim, dzięki którym mogłem otrzymać tę nagrodę
- mówi prof. Piotr Futyma cytowany przez biuro prasowe firmy Bayer, fundatora nagrody finansowej towarzyszącej wyróżnieniu (w wysokości 5 tys. euro).
Dodajmy, że Futyma jest kardiologiem i elektrofizjologiem, który specjalizuje się właśnie w zakresie inwazyjnego leczenia zaburzeń rytmu serca. Ponadto jest cenionym na świecie specjalistą i naukowcem w tej dziedzinie. Osobiście związany jest z Rzeszowem, gdzie wykłada na uniwersytecie (w Kolegium Nauk Medycznych) oraz praktykuje w Centrum Rytmu Serca im. św. Józefa, NZOZ Luxmed Rzeszów. Wśród jego osiągnięć jest m.in. wykonanie pierwszej w regionie ablacji u ciężarnej pacjentki, w 2017 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.