O stworzenie listy najbardziej wpływowych pokusił się John Ioannidis, grecko-amerykański profesor medycyny, który zajmuje się weryfikowaniem prawdziwości naukowych teorii i badań na całym świecie. Autorytet z Uniwersytetu Stanforda ma ogromny wkład w naukę oparta na faktach. Specjalizuje się w tematach epidemiologii, badań klinicznych, a także nauk społecznych.
Ioannidis kolejny rok z rzędu opublikował listę naukowców, którzy jego zdaniem mają największy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, a także badania z nią związane. W tym roku na liście Ioannidisa przedstawiającej najczęściej cytowanych naukowców, znalazło się aż 1119 Polaków, a wśród nich jest czterech przedstawicieli Uniwersytetu Rzeszowskiego. To prof. dr hab. n. med. Adam Reich z Instytutu Nauk Medycznych, prof. dr hab. Grzegorz Bartosz z Instytutu Technologii Żywności i Żywienia, dr hab. prof. UR Jan G. Bazan z Instytutu Informatyki, a także prof. dr hab. Łukasz Łuczaj z Instytutu Biologii i Biotechnologii.
Ostatni z wymienionych pochwalił się wyróżnieniem na swoim profilu na Facebooku.
W tym roku mam przyjemność bycia znowu na liście Ioannidisa 2% najbardziej "wpływowych" na świecie naukowców. Jest tam czterech naukowców z Uniwersytetu Rzeszowskiego (Grzegorz Bartosz, Łukasz Łuczaj, Adam Reich; Jan G. Bazan) i 1119 z Polski
- czytamy.
Czym zajmuje się prof. Łuczaj? To znany w Rzeszowie botanik i wykładowca akademicki, a także popularyzator nauki, wideobloger i działacz na rzecz ochrony przyrody oraz autor publikacji na temat dzikich roślin jadalnych. Po zamieszkaniu w Pietruszej Woli na Podkarpaciu (pow. krośnieński) założył w swoim gospodarstwie dziki ogród, w którym aż roi się od biologicznej różnorodności. W ramach eksperymentów ekologicznych posadził tam kilkaset różnych gatunków drzew. Ponadto śledzi tam rozwój łąk kośnych i pól z rodzimymi, ginącymi gatunkami chwastów. Podkarpacki botanik to propagator idei dzikiego ogrodu, który zajmuje się także ekologią, a także tematyką dzikich roślin jadalnych.
Łukasz Łuczaj jest aktywnym działaczem na rzecz ochrony przyrody na Podkarpaciu i przeciwnikiem regulowania rzek. Ponadto stworzył specjalne mieszanki nasion łąkowych, które umożliwiają tworzenie na polach tworzenie kwietników występujących dziko w naszym kraju. Ponadto wielokrotnie apelował do władz miasta Rzeszowa o rzadsze koszenie miejskich łąk, aby te mogły być bardziej różnorodne i pełniły swoje ważne funkcje takie jak schronienie dla pożytecznych owadów i innych zwierząt.
Wyróżniony naukowiec prowadzi także bardzo ciekawy kanał w serwisie YouTube, na łamach którego dzieli się swoją praktyczną wiedzą. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.