Reklama

Rzadsze koszenie trawników oraz łąki kwietne w Rzeszowie. Nowe zasady dotyczące terenów zielonych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszów/

Rzadsze koszenie trawników oraz łąki kwietne w Rzeszowie. Nowe zasady dotyczące terenów zielonych - Zdjęcie główne

Wprowadzono nowe zasady w pielęgnacji terenów zielonych w Rzeszowie. Powstaną m.in. łąki kwietne | foto Urząd Miasta Rzeszów/

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trawniki w Rzeszowie koszone będą na wysokość 5 centymetrów, by zabezpieczyć je przed nadmiernym wysychaniem. To nowy pomysł na pielęgnację terenów zielonych w mieście. Na tym nie koniec zmian. Czego możemy się spodziewać?

Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, poinformował o zmianach w zasadach pielęgnacji terenów zielonych. Swoją decyzję umotywował faktami naukowymi. Nisko skoszone trawniki przyspieszają odparowywanie wody z roślin i gleby, zwiększając pylenie.

Rzadko koszona trawa obniża również temperaturę podłoża, co wpływa na zmniejszenie efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła i ograniczenie skutków suszy. Poza tym ograniczają emisje spalin, takich jak gazy cieplarniane. Kosiarki pojawiają się w Rzeszowie z regularnością tylko w miejscach, w których jest to konieczne, na przykład na pasach drogowych, poboczach i terenach rekreacyjnych, takich jak place zabaw, siłownie czy miejsca wydarzeń kulturalnych.

Oprócz zmian w koszeniu zapowiedziane zostało również posadzenie nowych drzew w liczbie 1,3 tysiąca oraz krzewów mających dodać uroku rzeszowskim ulicom. Powstaną także nowe łąki kwietne. Najnowsza z nich została zasiana na bulwarach nad Wisłokiem.

- W planach jest także łąka + na pasie drogowym przy ulicy Batalionów Chłopskich

– powiedziała Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Łąka kwietna to możliwość bliższego obcowania z naturą, poznania rzadkich gatunków fauny i flory. Pachnące i kolorowe kwiaty, zioła, kolorowe owady czy śpiewające ptaki, to niezapomniane wrażenia estetyczne, sensoryczne i terapeutyczne. W zeszłym roku takie miejsce powstało na Lisiej Górze, a wśród roślin zauważyć można było m.in.:

  • koniczynę łąkową,
  • dziurawiec zwyczajny,
  • len trwały,
  • złocień właściwy,
  • lebiodkę pospolitą,
  • firletkę poszarpaną,
  • jaskry ostre,
  • mydlnice lekarskie,
  • dzwonki rozpierzchłe,
  • rzeżuchę łąkową. 
 

- Na utrzymanie terenów zielonych w tegorocznym budżecie miasta przeznaczono rekordową kwotę 34 mln zł

- wspomniała również rzecznik prasowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy