reklama

Jak idą postępy w budowie nowego dworca PKP w Rzeszowie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. U zbiegu ulic Asnyka i Grottgera powstaje rondo, trwają także prace nad budową podziemnego parkingu. Plac dworcowy przechodzi całkowitą przebudowę. Prace mają potrwać do końca sierpnia, natomiast parę miesięcy dłużej potrwa modernizacja budynku dworca.
reklama

Na placu dworcowym powstaje parking na ponad sto samochodów, który będzie połączony z częścią dworcową. Przed budynkiem dworca wykorzystane będą płyty granitowe, teren został wykostkowany, w miarę upływu czasu pojawią się tam latarnie oraz wiaty przystankowe. Z parkingu do budynku dworca prowadzić mają trzy windy, połączone z trzema klatkami schodowymi. Pojawią się również schody ruchome oraz winda bezpośrednia. 

Termin oddania inwestycji stale się przedłuża. Prace w pewnym momencie zostały wstrzymane przez konserwatora zabytków. Podczas prac wewnątrz budynku nowego dworca PKP w Rzeszowie odsłonięto w całości zachowaną mozaikę z lat 60. XX wieku. Dekoracja ścienna znajduje się w sali dawnej restauracji. Budowlańców zaskoczył stan techniczny budynku. Zdaniem wielu mieszkańców, termin jest nierealny, ale magistrat przekonuje, że nadal jest aktualny. 

Dowiedzieliśmy się od pracowników budowy, że termin dotyczący zakończenia prac na koniec roku jest nierealny. Pracy jest zbyt wiele, by wyrobić się w tym czasie. Inwestor przekonuje jednak, że termin nie ulega zmianie i wszystko posuwa się sprawnie do przodu.

- Jesteśmy na etapie wykonania przejść pomiędzy parkingiem podziemnym a dworcem oraz wykonania szybów windowych. Zakończone zostały już roboty w zakresie wzmocnień, podbicia fundamentów oraz wszelkie roboty rozbiórkowe. Również dobiegły końca prace konstrukcyjne w zakresie placu na poziomie -1.

- informuje Agnieszka Jurewicz z Wydziału Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych S.A.

Planowany jest powrót do korzeni. Charakter dworca nawiązywać ma do XIX wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudowywań na przełomie XX i XXI wieku. Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Usunięte zostaną łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku.

W części zachodniej zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. Z kolei nad naświetlem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca. Hol, który aktualnie służy jako poczekalnia, pomalowany będzie w jasnych kolorach, z dużą dostępnością światła dziennego przez okna w elewacji. We wnętrzu znajdą się również elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz ławki wyposażone w porty do ładowania urządzeń mobilnych. 

We wschodniej części znajdą się kasy biletowe, zaś resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem. Nowością w holu będą schody oraz winda, które prowadzić będą do parkingu podziemnego na poziomie -1. Tam również znajdować się będą toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.

- To inwestycja, na którą mieszkańcy stolicy województwa podkarpackiego czekali od lat. Dzięki niej podróżni zyskają nowoczesny, komfortowy, dostępny i proekologiczny dworzec, doskonale połączony z pozostałymi elementami Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, będącego przyszłym sercem komunikacyjnym miasta.

- mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Koszt przebudowy dworca Rzeszów Główny to 22,69 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą robót realizowanych w formule „Projektuj i buduj” – Budimex S.A.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama