Zachowana mozaika przedstawia kompozycję abstrakcyjną, organiczną z elementami informel i jest pozostałością po okresie modernizmu. Odkrycia dokonano w czasie aktualnych prac nad nowym budynkiem dworca. Jest to tzw. sztuka bezkształtna. Wykorzystano w niej kamienie - materiał ogólnie dostępny, uważany za małowartościowy i przypadkowy.
- Całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne przeplata się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami. Do wykonania mozaiki użyte zostały wielobarwne otoczaki, nasączane olejami w celu zachowania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia. Powierzchnię obiektu zabezpieczono warstwą werniksu damarowego, który drastycznie pociemniał po latach i spowodował zmianę pierwotnej kolorystyki.
- opisuje Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.
Autor projektu oraz wykonawca nie jest znany. Ze względu na wykorzystane materiały i technikę łączenia mozaiki z malarstwem ściennym można jedynie przypuszczać, że autorami mogli być Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Tworzyli oni w modernizmie, a ich mozaiki dekorowały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tamtego okresu.
- Odkryta mozaika jest jednym z niewielu tego typu projektów zrealizowanych i zachowanych do dziś na terenie Rzeszowa. Forma oraz technologia wykonania kompozycji oddaje charakter i idee sztuki modernistycznej.
- pisze Wiącek-Lach.
W ramach prowadzonej inwestycji tj. Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego planowana jest konserwacja techniczna i estetyczna obiektu. Mozaika ta będzie przywrócona do pierwotnych walorów estetycznych. Jej ponowna ekspozycja wpisuje się w projekt nowego dworca i jest zgodna z jego wcześniejszymi założeniami. Obiekt w planach ma zyskać modernistyczny charakter i nawiązywać do tamtych czasów. Mozaika stanowi najcenniejszy zachowany w całości element dekoracyjny wnętrza dworca z tego okresu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.