reklama

Tak będzie wyglądał nowy dworzec PKP w Rzeszowie. Wizualizacja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonalny, nowoczesny, komfortowy i reprezentatywny, z udogodnieniami dla podróżnych - tak ma wyglądać nowy dworzec PKP w Rzeszowie. Rozpoczęły się pierwsze prace budowlane.
reklama

Otrzymaliśmy wizualizację nowego rzeszowskiego dworca. Inwestycja, która realizowana jest w formule „Projektuj i buduj” w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, ma sprawić, że dworzec Rzeszów Główny odzyska jednolity, modernistyczny charakter. 

Planowany jest powrót do korzeni. Charakter dworca nawiązywać ma do XIX wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudowywań na przełomie XX i XXI wieku. Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Usunięte zostaną łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku.

Wykonawca skupia się obecnie na rozbiórkach w piwnicach budynku oraz demontażu instalacji. Równolegle do nich trwają prace przygotowawcze do wzmocnienia fundamentów budynku. W części zachodniej zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. Z kolei nad naświetlem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca.

Wnętrze budynku wymaga jeszcze badań konserwatorskich, ale możemy już stwierdzić, że jest możliwe odtworzenie modernistycznej polichromii, jeśli zachowały się relikty. Jeśli nie, renowacji będą poddane dwie mozaiki ścienne obecnie znajdujące się w holu dworca. Decyzję podejmie konserwator zabytków. 

Hol, który aktualnie służy jako poczekalnia, pomalowany będzie w jasnych kolorach, z dużą dostępnością światła dziennego przez okna w elewacji. We wnętrzu znajdą się również elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz ławki wyposażone w porty do ładowania urządzeń mobilnych. 

We wschodniej części znajdą się kasy biletowe, zaś resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem. Nowością w holu będą schody oraz winda, które prowadzić będą do parkingu podziemnego na poziomie -1. Tam również znajdować się będą toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.

– Po zakończeniu inwestycji w Radymnie, Sędziszowie Małopolskim, Czarnej oraz rozpoczętej w tym roku przebudowie Stalowej Woli Rozwadów, przyszedł czas na dworzec Rzeszów Główny. To inwestycja, na którą mieszkańcy stolicy województwa podkarpackiego czekali od lat. Dzięki niej podróżni zyskają nowoczesny, komfortowy, dostępny i proekologiczny dworzec, doskonale połączony z pozostałymi elementami Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, będącego przyszłym sercem komunikacyjnym miasta.

– mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Budynek zostanie w pełni przystosowany do osób z niepełnosprawnością. W przestrzeniach związanych z obsługą podróżnych pojawią się ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, plany dotykowe z nazwą dworca oraz urządzenia wspomagające współpracę z aparatami słuchowymi przy okienkach kasowych. Do komunikacji w budynku, oprócz klatek schodowych, będą służyć też windy.

–  Rzeszów Główny to najważniejsza od lat przebudowa dworca kolejowego w pięknym i gościnnym województwie podkarpackim. Dzięki niej podróżni zyskają komfortową i nowoczesną przestrzeń obsługi podróżnych, która wraz ze zmodernizowanymi peronami i miejską częścią inwestycji utworzy Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, czyli zrealizowany z rozmachem węzeł komunikacyjny łączący różne środki transportu

– mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Koszt przebudowy dworca Rzeszów Główny to 22,69 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą robót realizowanych w formule „Projektuj i buduj” – Budimex S.A.

Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2023 roku. Zobacz, jak będzie się prezentował nowy dworzec. Zajrzyj do galerii zdjęć.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama