Zgłaszanie projektów do RBO na 2024 rok trwa od 4 do 21 lipca. Weryfikacja projektów będzie trwała do 18 sierpnia, a 21 sierpnia poznamy pełną listę projektów dopuszczonych do głosowania. Ponadto autorzy niedopuszczonych pomysłów będą mieli wówczas tydzień na składanie skarg dotyczących decyzji komisji. Od 8 września do 8 października będzie czas na głosowanie na poszczególne propozycje, a 13 października poznamy ostateczne wyniki. Wtedy będziemy już znali pomysły mieszkańców, które zostaną zrealizowane.
W 2020 roku do głosowania zakwalifikowany został pomysł utworzenia przy III Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie plenerowej ścianki wspinaczkowej. Ten pomysł nie uzyskał jednak wystarczającej liczby głosów, aby uzyskać dofinansowanie. Wystarczającego poparcia mieszkańców nie zdobył także pomysł budowy boiska do plażowej piłki nożnej. W tej samej edycji RBO finansowania nie uzyskał także pomysł urządzenia parku dla psów w rejonie ulic Bł. Karoliny i Odrzykońskiej na Osiedlu Przybyszówka (a w 2022 r. przepadł pomysł stworzenia wybiegu dla psów z urządzeniami do zabaw w Parku Jedności z Macierzą). Jak jednak wiemy, później w innych częściach miasta takie punkty się pojawiły, choćby w ramach RBO w 2022 r. wzdłuż ul. Kolbego.
Rok później uznanie głosujących zyskał z kolei projekt utworzenia zespołu torów rowerowych „PUMPTRACK” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. To przedsięwzięcie udało się zakończyć w 2022 roku, kiedy to nad Wisłokiem nieopodal stadionu miejskiego powstał zespół trzech torów przeznaczony zarówno dla najmłodszych rowerzystów, jak i dla doświadczonych użytkowników. Ponadto najbardziej wymagająca z tras „PRO”, posiadająca specjalne muldy i zakręty, jest przeznaczona dla profesjonalistów i przygotowana do organizacji zawodów sportowych. W 2021 roku w głosowaniu przepadł z kolei pomysł utworzenia „Spiżarenki dla bezdomnego psiaka i kociaka”, która w założeniu miała umożliwić Schronisku dla zwierząt „Kundelek” przechowywać w odpowiednich warunkach suchą i mokrą karmę dla zwierząt.
W 2022 roku dużym poparciem rzeszowian cieszyła się natomiast „Jadłodzielnia”, której założeniem jest dzielenie się nadmiarem jedzenia z potrzebującymi. Zgodnie z pomysłem Stowarzyszenia Zupełne Dobro, lodówka stanęła wówczas obok wejścia do siedziby stowarzyszenia przy ul. Sondeja 8 (w budynku przy dworcu PKP Staroniwa). Mogą z niej korzystać wszyscy, którzy po prostu potrzebują posiłku, a także ci, którzy chcą się podzielić nadającymi się do spożycia produktami. Swój pomysł próbowali też przeforsować popularyzatorzy walki z bezpłodnością metodą in-vitro. Projekt "Rzeszów dla rodziny! Rzeszów dla in vitro" (mający wspierać pary starające się o dziecko tą metodą) przeszedł weryfikację komisji konkursowej, jednak nie zyskał wystarczającej liczby głosów, aby uzyskać dofinansowanie. Podobnie potoczyły się losy inicjatywy mającej na celu stworzenie mobilnej sceny plenerowej na Osiedlu Wilkowyja.
To co nie udało się w 2022 roku, doszło do skutku rok później. Wówczas projekt „Tak dla in vitro w Rzeszowie” pozytywnie przeszedł zarówno weryfikację komisji, jak i zyskał uznanie głosujących. Dzięki temu miasto Rzeszów przeznaczyło 650 tys. zł na dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Przedsięwzięcie ruszyło na początku tego roku i ma potrwać do końca 2025 roku.
Jakie pomysły pojawia się na liście Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok? O tym przekonamy się już w sierpniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.