reklama
reklama

Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży zatrważa. Gdzie szukać pomocy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży zatrważa. Gdzie szukać pomocy? - Zdjęcie główne

Liczba prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży zatrważa. Gdzie szukać pomocy? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieW związku z tym, że statystyki dotyczące próby samobójczych szczególnie wśród dzieci szokują, w ostatnich dniach Podkarpacki Kurator Oświaty zorganizował dla dyrektorów szkół oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych szkolenie z tej tematyki. Czy psychiatria dziecięca w naszym kraju powinna ulec poprawie? I jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim?
reklama

W tym roku Komenda Główna Policji opublikowała raport, według którego w całym 2022 roku odnotowano łącznie 14 520 prób samobójczych. Wśród nich aż 5 108 zakończyło się śmiercią. Niepokojący jest fakt, że znaczny wzrost liczbowy dotyczy dzieci i młodzieży. W zeszłym roku życie przez zamach samobójczy odebrało sobie 6 osób od 7. do 12. roku życia. Wśród dzieci i młodzieży w wieku od 13. do 18. roku życia samobójstw zakończonych śmiercią sięgnęła już 150. Warto podkreślić, że skala problemu jest jeszcze większa, ponieważ w samym 2022 roku próby odebrania sobie życia podjęły aż 2 093 osoby do 18. roku życia, w tym 84 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 lat. A to tylko dane oficjalne, które według ekspertów w rzeczywistości mogą wynosić od 15 do nawet 30 tysięcy rocznie.

reklama

A jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim? Według raportu opracowanego przez Fundację GrowSPACE, w naszym regionie w 2022 roku doszło do 96 prób samobójczych (o których wiemy), z których 6 zakończyło się zgonem. Jak wspomnieliśmy wyżej – te liczby mogą być w rzeczywistości większe.

reklama

Specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii podkreślają, że pogorszenie sytuacji jest w dużej mierze związana ze zjawiskiem hejtu towarzyszącego dzieciom wśród grup rówieśniczych, a także w internecie. Młodzi ludzie często nie radzą sobie kiedy wydaje im się, że są nieco inne od rówieśników i kiedy nie potrafią dostosować się do powszechnie obowiązujących trendów uznawanych za idealne. Nie bez znaczenia jest także sytuacja w domu rodzinnym i rola rodziców.

Kuleje też dostęp do psychiatrów dziecięcych, ponieważ liczba specjalistów w tej dziedzinie wciąż jest niewystarczająca, oczekiwanie w ramach Narodowej Funduszu Zdrowia zbyt długie (średni czas oczekiwania do 110 dni), a w przypadku lekarzy przyjmujących prywatnie, ceny za jedną wizytę potrafią wynosić od 120 do 500 złotych w przypadku wizyt domowych. Często w mniejszych miejscowościach rodzice w ogóle nie mają gdzie szukać ratunku. Ponadto świadomość na temat problemów nadal jest w społeczeństwie bardzo niska. Dodajmy, że w województwie podkarpackim znajduje się tylko jeden oddział psychiatrii dzieci i młodzieży, który jest usytuowany w Łańcucie. Tam na całodobową pomoc mogą liczyć zaledwie 24 osoby.

reklama

Warto wspomnieć, że w naszym kraju funkcjonują tzw. telefony zaufania dla dzieci i młodzieży, pod który można zadzwonić w przypadku wątpliwości i problemów. Inicjatywa prowadzona jest choćby przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a numer telefonu 116 111 jest czynny przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, również w dni ustawowo wolne od pracy. Ponadto do dyspozycji młodych osób jest telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) oraz Telefon Zaufania Młodych (22 484 88 04) prowadzony przez Fundację ITAKA. Po połączeniu się z nimi, można liczyć na profesjonalną pomoc psychologów i psychoterapeutów.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama