Rzeszowskie okna życia uratowały już kilkanaście dzieci. W 2019 roku rzeszowskie media rozpisywały się o Franciszku Józefie, chłopczyku, który dostał takie imię po tym, jak znaleziono go właśnie w takim oknie.
Jak działa rzeszowskie okno życia?
Dwumiesięczny chłopiec był zadbany i czysty. Zaopiekowali się nim opiekunowie domu dla dzieci "Mieszko" w Rzeszowie.
- Jestem gorącym zwolennikiem okien życia od samego początku ich powstania. Oczywiście wiemy dobrze, że najlepiej jest, jeśli biologiczna matka wychowuje swoje dziecko, ale rzeczywistość jest daleka od ideału. Lepiej, żeby dziecko znalazło się w oknie życia niż w Wiśle czy na śmietniku. Staramy się wypracować w sądach takie procedury, żeby w ramach istniejących przepisów prawa rodzinnego sprawić, że dziecko szybko trafiło do rodziny adopcyjnej, która otoczy go opieką i miłością.
- tłumaczy rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Waldemar Żurek.
Pierwsze dziecko w rzeszowskim oknie życia znaleziono 11 maja 2009 roku o godz. 14:00. Chłopiec miał przy sobie jedynie karteczkę z datą urodzenia.
- Dziecko pozostawione w Oknie życia przekazywane jest bezzwłocznie do szpitala. Opiekunowie Okna Życia jednocześnie informują o pozostawionym dziecku ośrodek adopcyjny.
- informuje Caritas Diecezji Rzeszowskiej.
Nizinna i Sondeja - rzeszowskie okna życia
Przy Sondeja okno życia działa od 15 lat. Kolejne takie miejsce znalazło się przy ul. Nizinnej, w miejscu, gdzie mieści się dom dziecka. Okna życia zostały stworzone jako miejsce, gdzie rodzic – najczęściej matka – może anonimowo oddać dziecko, którego nie jest w stanie wychowywać. Ich celem jest ochrona życia i zdrowia dziecka oraz zapobieganie porzucaniu noworodków w niebezpiecznych miejscach.
fot. Tomasz Friedlander /Sąsiedzi Rzeszów-Facebook
Okno życia - czy rodzica czekają konsekwencje?
A jak to wygląda prawnie? Czy matce bądź ojcu grożą jakieś konsekwencje za zostawienie dziecka w oknie życia?Matka, która zostawia dziecko w oknie życia, działa zgodnie z prawem. Taka decyzja jest traktowana jako akt odpowiedzialności, mający na celu dobro dziecka, więc nie jest uznawana za przestępstwo. Procedura oddania dziecka do okna życia zapewnia pełną anonimowość. Nie prowadzi się poszukiwań matki, chyba że istnieją podejrzenia o wcześniejsze przestępstwa np. znęcanie się nad dzieckiem.
Po pozostawieniu dziecka w oknie życia personel powiadamia odpowiednie służby, takie jak ośrodki pomocy społecznej. Dziecko trafia do szpitala na badania, a następnie do procedury adopcyjnej. Matka, która oddała dziecko, może zmienić zdanie i zgłosić się po nie, zanim zakończy się procedura adopcyjna. Wymaga to jednak udowodnienia macierzyństwa, np. poprzez badania DNA.
Okna życia są legalnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla rodziców w kryzysowej sytuacji. Pozostawienie dziecka w takim miejscu jest aktem chronionym prawnie, bez negatywnych konsekwencji dla matki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.