Reklama

Szpital USK Rzeszów otrzymał certyfikat Narodowej Kontroli Jakości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: USK Rzeszów

Szpital USK Rzeszów otrzymał certyfikat Narodowej Kontroli Jakości - Zdjęcie główne

Uniwersytecki Szpital Kliniczny otrzymał prestiżowy certyfikat | foto USK Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracowania Biologii Molekularnej Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie otrzymała prestiżowy certyfikat GLP europejskiej organizacji badawczej ERIC. Certyfikat poświadcza wysoką jakość badań mutacji w genie TP53. Jedynie 5 laboratoriów biologii molekularnej w Polsce posiada taki certyfikat. Ostatnio do zacnego grona dołączył rzeszowski szpital.

Organizacja ERIC koordynuje badania w zakresie przewlekłej białaczki limfocytowej. Zrzesz ona badaczy i specjalistów z całego świata. Promuje także nowoczesną diagnostykę w zakresie wykrywania tej choroby. Przewlekła białaczka limfocytowa jest najczęstszym nowotworem układu krwiotwórczego u osób dorosłych. Wczesne wykrycie aberracji w genie TP53 jest niezwykle istotne, gdyż wskazuje na wysokie ryzyko, ale jednocześnie umożliwia włączenie nowoczesnej terapii.

Certyfikat poświadcza wysoką jakość badań mutacji w genie TP53 zaawansowaną technologią NGS (ang. next-generation sequencing). Jedynie 5 laboratoriów biologii molekularnej w Polsce posiada taki certyfikat

- mówi rzecznik prasowy szpitala Andrzej Sroka

Zaplanowano certyfikację kolejnego badania

Od początku bieżącego roku wdrożyliśmy w Pracowni kompleksową diagnostykę molekularną w przewlekłej białaczce limfocytowej metodą NGS. Oprócz badania TP53 wykonujemy także niezwykle zaawansowane oznaczenia stanu zmutowania łańcuchów ciężkich genu IGHV. W najbliższym czasie planujemy certyfikację także tego badania

- tłumaczy dr n. med. Marzena Wojtaszewska, koordynator Pracowni Biologii Molekularnej USK w Rzeszowie

Szpital USK Rzeszów stara się podnosić swoje kwalifikacje 

Na przestrzeni roku liczba badań genetycznych została podwojona

- tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.

W USK w Rzeszowie w dynamiczny sposób rozwija się genetyka hematoonkologiczna. Obecnie w szpitalu wykonuje się ponad 1500 badań molekularnych rocznie. Uzyskany certyfikat jest już trzecim w kolekcji Pracowni Biologii Molekularnej Kliniki Hematologii USK w Rzeszowie. Wcześniej otrzymała ona certyfikat „Standaryzacji oceny ilościowej ekspresji genu BCR-ABL u chorych na przewlekłą białaczkę szpikową” oraz Potwierdzenie udziału w szkoleniach Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka podczas „Standaryzacji diagnostyki mutacji FLT3”.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy