reklama
reklama

Skrzyneczki wypełnione są artykułami higienicznymi, które mają na celu pomoc kobietom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Skrzyneczki wypełnione są artykułami higienicznymi, które mają na celu pomoc kobietom - Zdjęcie główne

foto Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW 43 szkołach w Rzeszowie zamontowane zostały tzw. "różowe skrzyneczki", w których znalazły się artykuły higieniczne między innymi podpaski czy tampony. Jest to bardzo ważny element wsparcia kobiet podczas trwania cyklu menstruacyjnego.
reklama

Akcję, która ma na celu zwiększenie dostępności artykułów higienicznych wsparł rzeszowski samorząd. Od dziś „różowe skrzyneczki” będzie można znaleźć w aż 43 placówkach na terenie miasta. W każdej z nich są: dwa rodzaje wkładek, trzy różne rodzaje tamponów i podpasek oraz chusteczki higieniczne. W kampanii wyborczej w 2021 roku owe skrzyneczki obiecywał obecny prezydent Konrad Fijołek. O konieczności wprowadzenia tego typu rozwiązań z prezydentem rozmawiały przedstawicielki środowisk kobiecych. Nakreślały to jak wielkim problemem jest brak dostępu do środków higienicznych dla kobiet.


Dlatego też zdecydowałem o tym, aby w Rzeszowie wprowadzić różowe skrzyneczki, w których będą znajdować się darmowe środki higieny dla kobiet

– mówi Konrad Fijołek, prezydent miasta Rzeszowa. 


Raport przygotowany dla Kulczyk Foundation 


Z raportu wynika, że około pół miliona osób nie jest w stanie zakupić dla siebie odpowiednich artykułów higienicznych. Nie pozwala im na to sytuacja materialna. Zatrważające jest to, iż 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.


Pierwsza różowa skrzyneczka


Pierwsza „różowa skrzyneczka” w Polsce z podpaskami i tamponami zawisła w 2019 roku w Centrum Praw Kobiet zlokalizowanym we Wrocławiu. Dziś można je znaleźć w przestrzeni publicznej między innymi w kinach, bursach, teatrach czy szpitalach. 
Do akcji włączyły się samorządy takie jak: Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk i teraz Rzeszów.

Koszt wprowadzenia tej inicjatywy w życie to nieco ponad 2700 zł. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama