Dramat, który wydarzył się ponad tydzień temu, wywołał szeroko zakrojoną dyskusję na temat bezpieczeństwa dzieci, które są przekazywane przez rodziców wykwalifikowanym opiekunom. Wśród internautów nie brakowało opinii mówiących o tym, że żłobki powinny być objęte bardziej wnikliwymi kontrolami, a pracownicy takich placówek lepiej przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa najmłodszych.
My wystosowaliśmy zapytanie do Urzędu Miasta, który odpowiada za kontrolę w placówkach takich jak żłobki. Jak się okazuje, w 2022 roku w żłobku nr 9 przeprowadzono kilka takich wizyt.
Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Miejskiego Zarządu Żłobków z dnia 1 czerwca 2011 roku w sprawie wprowadzenia procedury kontroli zarządczej w żłobkach, w każdym roku kalendarzowym prowadzona jest kontrola zarządcza. W żłobku nr 9 ostatnia kontrola zarządcza była przeprowadzona 21 stycznia 2022 roku. W czerwcu 2022 roku była prowadzona kontrola zgodności jadłospisu, norm żywieniowych i stawki żywieniowej. W lipcu 2022 roku została także poprowadzona przez Dyrektora MZŻ kontrola dyscypliny pracy i zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Nie stwierdzono nieprawidłowości
- informuje nas rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Rzeszowa, Marzena Kłeczek-Krawiec zaznaczając, że przeprowadzona wówczas kontrola jest zatem wciąż pod względem terminów obowiązująca i zgodna z prawem. Dodaje, że nie istnieje „typowa” kontrola żłobków. Przebieg każdej takiej wizyty jest ustalany każdorazowo i ma indywidualny przebieg, który jest zgodny z zapisem ustawy o opiece nad dzieckiem do lat trzech. Ponadto dowiedzieliśmy się, że podczas ostatnich kontroli w żadnym z rzeszowskich żłobków nie stwierdzono nieprawidłowości. Do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego związanego ze śmiercią 3-latka, Urząd Miasta nie podejmuje w tej kwestii dodatkowych czynności i działań, argumentując to dobrem śledztwa.
Jak dodaje Marzena Kłeczek-Krawiec, w związku z tragedią która wydarzyła się w placówce przy ul. Podwisłocze, osobom które bezpośrednio lub pośrednio dotknął ten dramat, została udzielona pomoc psychologiczna.
Zapewniono pomoc psychologów na miejscu w żłobku, skierowaną do rodziców, dzieci i opiekunów. Ponadto uruchomiono pomoc psychologów w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 przy alei Rejtana oraz w poradni przy ulicy Hetmańskiej. Pomoc uruchomiono także w Ośrodku Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej przy ul. Skubisza
- podaje kierownik Biura Prasowego i Komunikacji Społecznej Miasta Rzeszowa.
O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, jednak jak podkreślił rzecznik prasowy Michał Mielniczuk, Wojewoda Podkarpacki prowadzi w instytucjach opieki nad dziećmi do lat trzech kontrole odnoszące się wyłącznie do wykorzystania dotacji z Programu MALUCH+. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w trakcie takich wizyt badane są dokumenty instytucji nadzoru budowlanego w zakresie pozytywnego odbioru lokalu, a także kwestie dotyczące spełniania przez obiekt norm sanitarnych i wymogów przeciwpożarowych oraz prawidłowość gospodarki finansowej. Ponadto jednym z elementów kontroli są ogólne warunki pobytu dzieci w żłobkach.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, podmiot kontrolowany z ramienia Urzędu Wojewódzkiego jest zobowiązany do ich usunięcia, jednak dotyczy to kwestii związanych przede wszystkim ze wspomnianymi barierami architektonicznymi, uszkodzeniem sprzętu i wyposażenia oraz ze sposobem zabezpieczenia budynku przed dostępem osób niepowołanych.
W wypadku wyżej wymienionych kontroli, pragnę poinformować, że Wojewoda nie ma odpowiednich podstaw prawnych do weryfikowania kompetencji personelu, sposobu i jakości sprawowania przez personel opieki nad dziećmi. Nie dysponuje też prawnymi możliwościami gromadzenia danych i kontroli w zakresie jakości opieki żłobkowej. Wspomniana placówka nie była kontrolowana przez Wojewodę w zakresie uczestnictwa w Programie MALUCH+
- przekazał nam Michał Mielniczuk, nawiązując jednocześnie do wspomnianego już art. 54 ust. 1 ustawy "Opieka nad dziećmi do lat 3". Jego treść brzmi: "Wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce prowadzenia żłobka lub klubu dziecięcego albo miejsce sprawowania opieki przez dziennego opiekuna, sprawuje nadzór nad żłobkiem, klubem dziecięcym oraz dziennym opiekunem w zakresie warunków i jakości świadczonej opieki".
Mimo tego, po dramacie, który wydarzył się we wspomnianym rzeszowskim żłobku, przedstawiciel Wojewody Podkarpackiego zapewnił nas, że Podkarpacki Urząd Wojewódzki dokładnie przyjrzał się tej sprawie.
Zostanie skierowane wystąpienie do jednostek samorządu gminnego, przypominające o kompetencjach w zakresie sprawowania nadzoru nad jednostkami opieki nad dziećmi do lat trzech. Jednak w tym zakresie możliwe jest wyłącznie apelowanie o realizacje takich kompetencji, gdyż Wojewoda nie posiada instrumentów prawnych do weryfikowania faktycznej ich realizacji przez uprawnione organy samorządowe
- zaznaczył Michał Mielniczuk. Dodał, że kontynuowana będzie natomiast działalność kontrolna MALUCH+. Można jednak zakładać, że po zakończeniu postępowania dotyczącego śmierci 3-latka w żłobku nr 9, Urząd Miasta Rzeszowa wykona kroki w kierunku przeprowadzenia kontroli w tego typu placówkach na terenie stolicy Podkarpacia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.