Reklama

Rzeszów wzbogaci się o kolejne autobusy elektryczne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów wzbogaci się o kolejne autobusy elektryczne - Zdjęcie główne

Miasto zakupiło 6 nowych autobusów elektrycznych | foto Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeszowska komunikacja miejska wzbogaci się o kolejne sześć autobusów. Będą to w pełni wyposażone pojazdy marki Solaris, które napędzane są energią elektryczną. Wartość tej inwestycji przekracza 20 mln złotych.

W ramach umowy z firmą Solaris, która została podpisana we wtorek w ratuszu ma ona dostarczyć miastu sześć nowych oraz niskopodłogowych autobusów. Pojazdy mają mieć długość 9,3 m, zasilane są energią elektryczną. Pojazdy będą w pełni wyposażone w zestawy elektroniki pokładowej, w tym w biletomaty mobilne. Będą na swój pokład mogły zabrać do 65 pasażerów. W ramach zamówienia dostarczonych zostanie także sześć ładowarek stacjonarnych, które będą zamontowane na zajezdni autobusowej przy ul. Lubelskiej. Obecnie taka zajezdnia znajduje się na ulicy Kasprowicza w sąsiedztwie rzeszowskiego dworca lokalnego.

Tworzenie miasta neutralnego klimatycznie 

Zakup autobusów zeroemisyjnych świetnie wpisuje się w naszą politykę tworzenia miasta neutralnego klimatycznie. Dziś podpisaliśmy umowę na zakup sześciu elektryków, ale myślimy już o tym, by kolejnymi pojazdami naszej komunikacji publicznej były autobusy wodorowe

– mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas podpisania umowy z firmą Solaris.

Cieszymy się, że kolejne nasze autobusy zasilą tabor miejski Rzeszowa. Nasze produkty są tu obecne od lat i współpraca z miastem świetnie się układa

– powiedział Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo-Wschodniego Solaris Bus&Coach Sp. z o.o.

Ładowarki mają zostać zamontowane do 18 września 2023 r., natomiast autobusy mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października 2023 r.

Rzeszowska komunikacja wzbogaci się o kolejne sześć zeroemisyjnych autobusów.Będą to pojazdy marki Solaris napędzane energią elektryczną. Dziś podpisaliśmy umowę na dostarczenie autobusów oraz sześciu ładowarek, które będą zamontowane na zajezdni przy ul. Lubelskiej. Nowe Solarisy przyjadą do Rzeszowa jesienią tego roku. Koszt tej inwestycji to nieco ponad 20,6 mln zł. 70 proc. tej kwoty to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020

- napisał na swoim profilu Facebook Konrad Fijołek. 

Inwesytcja w neutralność klimatyczną warta ponad 20 mln złotych 

Koszt inwestycji (autobusy plus infrastruktura potrzebna do ich ładowania) to nieco ponad 20,6 mln zł. Jest to zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020, Działanie 2.1 Zrównoważony transport miejski, projekt „Rozbudowa systemu transportu publicznego w Rzeszowie”. Wysokość dofinansowania unijnego to ok. 70 proc. wartości całej inwestycji.

Obecnie tabor rzeszowskiej komunikacji liczy 223 pojazdy, w tym dziesięć elektrycznych np. linia autobusowa 0A.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy