Prace budowlane na stacji Rzeszów Centrum powoli dobiegają końca. Nie wiadomo, jednak kiedy dokładnie zostanie włączony do użytku. Ma ona obsługiwać połączenia realizowane w ramach podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) na trasie Rzeszów-Strzyżów. Celem projektu jest wzmocnienie roli transportu kolejowego i polepszenie jakości usług przewozów pasażerskich w obszarze aglomeracji rzeszowskiej. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Województwo Podkarpackie.
Nowy peron dostosowany do osób z niepełnosprawnościami
Prace budowlane nowej stacji kolejowej miały zakończyć się z końcem 2022 roku. Ponad 100-metrowy peron wyposażony jest w specjalne pochylnie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, z którego będzie można pojechać do Strzyżowa. Przy stacji znalało się także specjalne miejsce na pozostawienie rowerów. Postawiono juz także wiaty i ławki.
Budowa przystanku Rzeszów Galeria ruszyła w kwietniu ubiegłego roku. Wykonawcy budują 100-metrowy peron, który dzięki pochylniom będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się
- informuje Piotr Hamarnik z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.
Zwiększenie liczby przystanków
Oprócz budowy stacji Rzeszów Centrum prace modernizacyjne na linii kolejowej 106 obejmują także budowę dwóch mijanek na jednotorowej linii Rzeszów-Strzyżów nad Wisłokiem w miejscowościach Lutoryż oraz Glinik Charzewski. Budowa obu mijanek jest w trakcie realizacji. Mają one umożliwić sprawniejszy ruch pociągów i możliwość organizacji większej liczby połączeń.
Modernizacja ma zachęcić do częstszej jazdy pociągiem
Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest jednym z największych przedsięwzięć w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich na Podkarpaciu. Oferta PKA ma zachęcić do zostawienia samochodów i podróżowania pociągami. W tym celu zwiększona ma być częstotliwość kursów.
Inwestycja warta prawie 300 mln złotych
Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez województwo podkarpackie. Dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 209,6 mln zł. Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.