Reklama

Szybka kolej połączy Rzeszów z Jasionką. Już jesienią

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Piotr Hamarnik /PKP PLK

Szybka kolej połączy Rzeszów z Jasionką. Już jesienią - Zdjęcie główne

PLK SA kontynuują budowę nowej linii do lotniska w Jasionce | foto Piotr Hamarnik /PKP PLK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PLK SA kontynuują budowę nowej linii do lotniska w Jasionce. 14 nowych przystanków i bezpośrednie, szybkie połączenie kolejowe z centrum Rzeszowa do portu lotniczego zyskają w tym roku mieszkańcy powiatu rzeszowskiego.

Rzeszów już niedługo zyska szybkie połączenie z lotniskiem. Dojazd koleją  zajmie ok. 14 minut. Nad drogą krajową Rzeszów - Warszawa powstał wiadukt kolejowy, który jest ważnym elementem inwestycji. Obiekt zapewni bezkolizyjny ruch na trasie do lotniska oraz bezpieczną komunikację drogową pod torami. Obecnie budowane są tory i sieć trakcyjna. Wykonawca rozpoczął prace, związane budową peronów dla nowego przystanku Głogów Małopolski Południowy oraz stacji Rzeszów Lotnisko.

– Dogodne połączenie stolicy Podkarpacia z międzynarodowym Portem Lotniczym Rzeszów - Jasionka nabiera w obecnej sytuacji szczególnego wymiaru, więc liczę na to, że już w tym roku będą mogli pojechać tą trasą pierwsi podróżni i pierwsze pociągi towarowe

– powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nowe miejsca zatrzymania się pociągów przygotowane będą latem na linii w stronę Dębicy i Przeworska – oddane do użytkowania pasażerów zostaną przystanki Sędziszów Małopolski Wschodni i Rzeszów Pobitno, a także przystanki na lini Kolbuszowa, Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna oraz na trasie do Strzyżowa: Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna i Żarnowa. Lepsze możliwości w komunikacji zapewnią również dodatkowe perony, budowane przy istniejących stacjach w Kolbuszowej, w Zaborowie i Strzyżowie.

Oprócz dodatkowych przystanków i peronów, na jednotorowych trasach do Kolbuszowej i Strzyżowa budowane są mijanki. To istotny element przedsięwzięcia, zwiększający przepustowość linii. Nowe odcinki torów pozwalają na mijanie się pociągów i zapewniają sprawny ruch.

– Dostępniejsza i bezpieczniejsza kolej to cel inwestycji PLK S.A. prowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Cel ten realizujemy również w województwie podkarpackim, m.in. poprzez modernizację tras i budowę nowych przystanków. Jeszcze w tym roku dostępność na Podkarpaciu zwiększy 14 dodatkowych obiektów – miejsc zatrzymywania się pociągów. Stolica Podkarpacia zyska szybkie połączenie z kolejowe z lotniskiem.

 powiedział Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP PLK / Autor: Patryk Sobczyk

 

Inwestycja PLK S.A., to budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, realizowana w ramach projektu "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" za 334 510 916,93 zł netto. Współfinansowanie jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł.

Zakończenie inwestycj planowane jest na 3 kwartał 2023 roku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy