reklama
reklama

Narodowy Dzień Zwyciestwa. 78 rocznica zakończenia II wojny światowej w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości8 maja w Rzeszowie, w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego oddano hołd wszystkim, którzy walczyli na frontach II wojny światowej o wolność ojczyzny i za nią ginęli.
reklama

W uroczystościach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, żołnierze, służby mundurowe oraz mieszkańcy Rzeszowa. Oprawę uroczystości zapewniła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która wystawiła kompanię honorową.

Podczas obchodów wciągnięto na maszt flagę państwową, odbył się apel pamięci, wystrzelona została salwa honorowa, złożone zostały symboliczne wiązanki oraz wygłoszone zostały okolicznościowe mowy. Władysław Ortyl, marszałek województwa wystosował list do uczestników, który podczas przemowy odczytała członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk:

- Czas wojny niezmiennie wiązał się z codziennym cierpieniem naszych przodków, którzy musieli znosić trudy życia w okupowanej przez Niemców Polsce. Miliony naszych obywateli poniosło wówczas najwyższą ofiarę - ofiarę życia, a wielu z nich było poddanych brutalnym represjom. Pomimo tych straszliwych doświadczeń, Polacy nigdy nie stracili nadziei i zawsze walczyli o swoją wolność i niepodległość, dając przykład bohaterstwa i ofiarności całemu światu. Upamiętniając zakończenie II Wojny Światowej, oddajemy hołd wszystkim poległym rodakom, żołnierzom, bohaterom, którzy chwytając za broń, podjęli walkę w imię idei wolnej, niepodległej Polski. Ich heroiczna walka, jest dla nas – kolejnych pokoleń - dowodem na to, że wolność, którą współcześnie możemy się cieszyć, posiada niezwykłą wartość.

- przytoczyła Anna Huk. 

8 maja 1945 roku wszedł w życie wcześniej podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W ten sposób zakończył się największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości, który pochłonął około 70 milionów ofiar, w tym niemal 6 milionów Polaków

9 maja przypada Dzień Europy. 10 maja to Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach koło Wilna. 12 maja - 88. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. 18 maja zaś - Czyn Bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1945. 

Galeria zdjęć: Mateusz Romankiewicz - Biuro Prasowe UMP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama