Niejednokrotnie zdarzało się, że mimo wysokich wyników maturalnych, kandydaci na studia nie dostali się na wymarzony kierunek z powodu wysokich progów rekrutacyjnych, bądź dużą ilością chętnych na jedno dostępne miejsce.
W Rzeszowie aktualnie, rekrutacje prowadzą dwie publiczne szkoły wyższe – Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska oraz kilka prywatnych szkół wyższych. Wybór studiów w tym roku jest dla kandydatów niezwykle szeroki, ponieważ w roku akademickim 2022/2023 istnieje około 100 różnych kierunków oferowanych przez te uczelnie.
Jakie kierunki cieszą się dużym zainteresowaniem?
Można zauważyć, że kandydaci wybierają studia zarówno politechniczne – bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, logistyka, ochrona środowiska, transport i budownictwo, ale i także uniwersyteckie – ekonomia, administracja, filologia angielska czy fizjoterapia.
Szczególnie zwrócić uwagę należy na kierunek lotnictwo i kosmonautyka prowadzona przez Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. W trakcie studiów następuje podział studentów na kierunki konstrukcyjne oraz na pilotaż. Absolwenci, którzy wybrali pilotaż, otrzymują tytuł magistra inżyniera specjalności lotnictwo oraz licencję pilota zawodowego II klasy. Standardowo, wielu chętnych znajdziemy też na kierunku mechanika i budowa maszyn oraz mechatronice. Stolica Podkarpacia jest symbolem wysokiego poziomu kształcenia osób, które następnie podejmują pracę związaną z lotnictwem.
W roku akademickim 2021/2022 jednym z najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Rzeszowskim był:
- Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie (stacjonarne)- na 110 miejsc zrekrutowano aż 2562 osób
- Kierunek lekarski jednolite studia magisterskie (niestacjonarne) na 60 miejsc, zrekrutowano 439 osób
Ciekawie było też na Bezpieczeństwie Wewnętrznym, gdzie na 75 miejsc zrekrutowano ponad 600 kandydatów.
Aktualnie trwają rekrutacje na rzeszowskich uczelniach. Harmonogram możecie sprawdzić tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.