reklama
reklama

Miasto z patronatem nad sobotnim Marszem Równości. Przyłączy się Konrad Fijołek?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Miasto z patronatem nad sobotnim Marszem Równości. Przyłączy się Konrad Fijołek? - Zdjęcie główne

3. edycja Marszu Równości w Rzeszowie. Tegoroczna odbędzie się 21 września. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMarsz Równości organizowany jest w Rzeszowie przez środowiska lewicowe już po raz piąty. Kolejna edycja odbywa się 21 września, a patronat nad nią sprawuje m.in. Ministerstwo do spraw Równości oraz Rzeszów-Stolica Innowacji, czyli portal Urzędu Miasta Rzeszowa wraz z Konradem Fijołkiem. Uczestnicy zastanawiają się, czy do ich pochodu dołączy prezydent. Marszałek kategorycznie im odmówił.
reklama

19 września o godz. 16:00 na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie w okolicy sceny odbywa się produkcja transparentów na sobotni Marsz Równości, który przejdzie ulicami Rzeszowa.

Tegoroczną edycję poprowadzą trzy draq queen - Luna Park, Kitty Queen oraz Stella Winter. Marsze Równości są organizowane w całej Polsce, w tym także na Podkarpaciu. W minioną sobotę marsz odbył się w Sanoku pod hasłem "Łączy nas miłość, łączy nas Sanok". W marszach uczestniczą zwolennicy równości, tolerancji i walki o prawa mniejszości.

Marsz Równości z Konradem Fijołkiem?

Prezydent nie wykluczał obecności na marszu w 2023 roku, objął go również swoim patronatem. Ostatecznie jednak się nie pojawił, ale wiadome jest, że wspiera środowiska lewicowe. W trakcie kampanii prezydenckiej to właśnie Lewica wspierała go i organizowała z nim wspólne konferencje. Patronat nad tegorocznym świętem osób LGBT objęła także oficjalna strona Urzędu Miasta Rzeszowa.

reklama

W przeszłości prezydentowi o patronat nad tego rodzaju świętem oberwało się od środowisk prawicowych. W 2022 roku skrytykował go ówczesny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zarzucał wtedy Konradowi Fijołkowi, że "akceptuje prowokacje, profanacje i degenerację".

Oficjalnie prezydent Rzeszowa nie potwierdza udziału w marszu. W 2023 roku, gdy został o to zapytany, odpowiedział, że ma sporo obowiązków, ale nie wyklucza, że weźmie w nim udział - wzorem np. Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Udział Konrada Fijołka w tegorocznym marszu z pewnością nie zaskoczyłby nikogo, ale byłby dobrą pożywką dla jego politycznych oponentów. 

reklama

Patronat prezydenta Rzeszowa. Źródło: Marsz Równości w Rzeszowie /Facebook

Urząd Marszałkowski odmawia 

Urząd Marszałkowski kategorycznie odmówił objęciem patronatem 5. Rzeszowskiego Marszu Równości. Swój list z prośbą o patronat wystosował do marszałka województwa podkarpackiego jeden z organizatorów marszu - Jakub Gawron.

W swoim uzasadnieniu tłumaczył przyjętą 27 września 2021 przez Sejmik uchwałą „Podkarpacie – jako region o utrwalonej tolerancji”, w której mowa jest o poszanowaniu godności i praw każdego człowieka, jako cechy wyróżniające Podkarpacie. Tłumaczył on także w liście do marszałka, że marsz równości bezdyskusyjnie zalicza się do inicjatyw, które przyciągają nowe osoby wolontariackie chcące wspierać swoją pracą i talentami wydarzenia na rzecz promowania równouprawnienia i innych praw obywatelskich. 

reklama

Władysław Ortyl jednak odmówił.

- Nawet nie uzasadnił swojej decyzji. Nie jest to zaskakujące, mając w pamięci przynależność partyjną większości osób z władz województwa podkarpackiego. Swoją decyzją urząd pokazał jednak, że jego wsparcie dla organizacji pozarządowych oraz społeczeństwa obywatelskiego jest wybiórcze.

- przekazali organizatorzy.

Jak wiemy, w Sejmiku większość stanowią członkowie Prawa i Sprawiedliwości, dlatego też ciężko oczekiwać od nich współpracy z osobami związanymi z Lewicą. Członkiem PiS jest także marszałek Władysław Ortyl.

Odmowa z Urzędu Marszałkowskiego. Źródło: Marsz Równości w Rzeszowie /Facebook

Postulaty

Tegoroczny 5. Marsz Równości w Rzeszowie będzie chciał zwrócić uwagę całego kraju na postulaty osób LGBT. Organizatorzy i uczestnicy chcą, by (tutaj cytat) "Ostatnie ordoiurisowe uchwały SKPR muszą zostać uchylone. W tym także uchwały powiatu dębickiego, łańcuckiego oraz miasta Dębica. Urzędy marszałkowskie muszą przestrzegać unijnego prawa i odrzucać wnioski ze stref anty-LGBT o dofinansowanie ich unijnych projektów." 

Chodzi także o równość małżeńską, włącznie z prawem do adopcji dzieci, związki partnerskie z pełnią praw oraz penalizacji mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści z powodu orientacji seksualnej, tożsamości i ekspresji płciowej.

Środowiska lewicowe chcą także wziąć się za religię w szkołach.

- Postulujemy zastąpienia katechezy obowiązkową etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO. Postulujemy opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem osób LGBTQIA+

- przekazują organizatorzy na Facebooku.

Wielka tęczowa flaga podczas 4. edycji Marszu Równości w Rzeszowie. Fot. Bartosz Leja

Marsz

Uczestnicy wyruszą razem w sobotę, 21 września o godz. 14:00 z "tęczowego" mostu Narutowicza. Uczestnicy tradycyjnie przejdą przez ulice Rejtana, Kopisto, Lisa-Kuli, Cieplińskiego i Piłsudskiego. Marsz zakończy się pod Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim. 

Należy od godziny 14:00 spodziewać się utrudnień w ruchu na wymienionych ulicach. Uczestnicy będą poruszali się pod eskortą policji. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama