W poniedziałek, 7 lipca, ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Pamięci w hołdzie Żydom z rzeszowskiego getta.
Uroczystość miała miejsce dokładnie w rocznicę pierwszej deportacji z 1942 roku. To właśnie 7 lipca 1942 roku z Rzeszowa odjechał pierwszy transport Żydów do niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. W kolejnych tygodniach i miesiącach przeprowadzono dalsze deportacje oraz egzekucje ludności żydowskiej. W trakcie tej pierwszej akcji wywieziono około 10–12 tysięcy osób. Około 2–3 tysiące zostały rozstrzelane w lesie pod Głogowem, a wielu innych poniosło śmierć w samym getcie. Największe deportacje miały miejsce w sierpniu i listopadzie 1942 roku. Szacuje się, że z rzeszowskiego getta do obozu w Bełżcu trafiło od 15 do 22 tysięcy Żydów.
Marsz Pamięci
Wydarzenie rozpoczęło się o 10:30 na Placu Ofiar Getta. Przy Kamieniu Pamięci odczytano poruszające relacje świadków Zagłady, a głos zabrali także potomkowie rzeszowskich Żydów. Po modlitwie uczestnicy wyruszyli w marszu w stronę dawnego dworca PKP Staroniwa. W trakcie przemarszu symbolem pamięci były wstążki z imionami i nazwiskami rzeszowskich Żydów oraz wierne kopie przedwojennych szyldów i afiszy żydowskich sklepów, zakładów rzemieślniczych i organizacji. Jak co roku, finałem wydarzenia było zapalenie symbolicznego światła pamięci w Synagodze Staromiejskiej, które paliło się przez całą noc na znak hołdu dla żydowskich mieszkańców Rzeszowa.Organizatorem Marszu Pamięci było Stowarzyszenie Rajsze, a wydarzenie objął honorowym patronatem Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, który również wziął udział w wydarzeniu.
To ważne, abyśmy znali historię miejsca, w którym żyjemy... Minęło już wiele lat, ale dziś jest nam równie trudno jak wówczas przyjąć do wiadomości fakt, że tuż obok nas doszło do zła o takiej skali oraz że nasze miasto straciło jedną trzecią wszystkich swoich mieszkańców.
Wczoraj, 7 lipca, upamiętniliśmy w Rzeszowie ofiary tamtych zdarzeń, idąc w Marszu Pamięci dokładnie tą samą trasą, którą szli Żydzi w lipcu 1942 roku do Stacji Rzeszów Staroniwa, skąd wywieziono ich do obozu zagłady w Bełżcu.
- czytamy na oficjalnym profilu prezydenta.
Komentarze (0)