Reklama

Lotnisko Rzeszów - Jasionka przed dużą szansą europejskiego finansowania na rozbudowę drogi kołowania i pasa startowego [WIZUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Lotnisko Rzeszów - Jasionka przed dużą szansą europejskiego finansowania na rozbudowę drogi kołowania i pasa startowego [WIZUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Tak będzie wyglądać docelowo wschodnia część lotniska po wykonaniu pierwszej z inwestycji. Część dobudowywaną i remontowaną oznaczyliśmy kolorem czerwonym. | foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka stoi przed dużą szansą europejskiego dofinansowania na realizację dwóch ważnych projektów. Komisja Europejska rekomenduje rozbudowę drogi startowej i kołowania na rzeszowskim lotnisku. Wartość inwestycji to 33 miliony euro, z czego 50 procent może pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

Komitet Koordynacyjny The Connecting Europe Facility (CEF) Transport zatwierdził właśnie rekomendację Komisji Europejskiej o przyznaniu dofinansowania dla wybranych projektów dotyczących mobilności wojskowej oraz infrastruktury paliw alternatywnych.

Komisja Europejska wybrała sześć projektów, z czego dwa w Rzeszowie, dofinansowanych z programu "Łącząc Europę". Przygotowane przez zarząd lotniska w Jasionce zadanie uzyskały uznanie w obszarze tematycznym „Dostosowanie sieci TEN-T do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania (dual use) w ramach mobilności wojskowej (tzw. Military Mobility)".

Jakie to projekty?

  1. Budowa II etapu równoległej drogi kołowania oraz I etap przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną.
  2. Etap II przebudowy drogi startowej na odcinku 1800 m wraz z infrastrukturą techniczną.
Projekty Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka zostały wysoko ocenione. Każdy z nich otrzymał 19 punktów na 25 możliwych. Stąd podjęto decyzję o rekomendowaniu do dofinansowania. Na inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko może dostać 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej.

– Okres pandemii bardzo mocno odczuły zarówno lotniska jak i linie lotnicze. To był szczególnie ciężki czas dla regionalnych portów, takich jak nasz w Jasionce, stąd też moje specjalne stanowisko na Komitecie Regionów w tej sprawie – mówi marszałek Władysław Ortyl.

– Rekomendacja dla dofinansowania aż dwóch inwestycji to duże wyróżnienie dla naszego portu lotniczego i szansa. Właściwie pandemia jeszcze się nie zakończyła, a lotnisko stanęło przed kolejnym wielkim wyzwaniem przyjęcia setek samolotów z całego świata. Z tym zadaniem radzi sobie bardzo dobrze, ale ten proces pokazuje, gdzie jeszcze należy inwestować w naszą infrastrukturę lotniskową. To będzie ważny krok w rozwoju Jasionki. Za pomoc w staraniach o dofinansowanie również chciałem podziękować Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej – dodaje Władysław Ortyl. Przypomnijmy, że Województwo Podkarpackie jest większościowym udziałowcem podrzeszowskiego lotniska.

Drugim jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL). – Lotnisko Rzeszów. Podrzeszowskie lotnisko to ważny punkt na mapie polskiej infrastruktury transportowej. Jako port cargo, obsługujący między innymi krajową „Dolinę Lotniczą”, będzie uzupełniał i wspierał funkcjonowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreśla Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Druga planowana inwestycja to renowacja środkowej części drogi startowej na długości 1800 m. Oznaczono ją kolorem czerwonym, grafika: materiały prasowe

– Rozwój podrzeszowskiego lotniska to także inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Cieszę się, że działania zarządzającego portem, którego PPL jest udziałowcem, zostały docenione, a przedstawione projekty uzyskały tak wysoką ocenę – dodaje Stanisław Wojtera.

– Te zadania inwestycyjne wpisują się w długoterminową strategię rozwoju naszego lotniska – zapewnia prezes Adam Hamryszczak. – Nie ukrywam, że to ogromne wyzwanie, jednak chcąc myśleć o dalszym rozwoju lotniska, musimy stawiać sobie ambitne cele i szukać dostępnych źródeł ich finansowania.

Przebudowa drogi startowej na odcinku 700 m od progu wschodniego (oznaczanego 27) poprawi znacząco jej nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego. Taką samą nawierzchnię ma już modernizowana w 2013 roku część pasa startowego po stronie zachodniej (09).

Natomiast środkowa część pasa na długości 1800 m otrzyma także nową, wytrzymałą konstrukcję przeznaczoną dla nawierzchni z betonu asfaltowego. Takie rozwiązanie w środkowej części drogi startowej pozwoli na jej optymalną eksploatację.

Dodatkowo w pierwszym z projektów planowana jest budowa równoległej drogi kołowania o długości ok. 1240 m z poboczami, co jeszcze poprawi zdolności operacyjne lotniska w rejonie progu od strony wschodniej, a także zwiększy przepustowość istniejącej drogi startowej.

– To zaś przełoży się na możliwość zwiększenia częstotliwości, a także bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych – podsumowuje prezes Adam Hamryszczak

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy