reklama
reklama

Legionelloza w Rzeszowie: Już 19 osób z bakterią Legionella zmarło. Dwa nowe zakażenia [RAPORT]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Legionelloza w Rzeszowie: Już 19 osób z bakterią Legionella zmarło. Dwa nowe zakażenia [RAPORT] - Zdjęcie główne

Chorobę legionistów potwierdzono u dwóch nowych osób. Łącznie odnotowano 160 przypadków | foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPaństwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Rzeszowie poinformowała w sobotę, 2 września informację o zachorowaniach na Legionellę w Rzeszowie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie zmarł 72-letni pacjent.
reklama

W sobotnim raporcie rzeszowskiego Sanepidu znalazła się informacja o kolejnej osobie, która zmarła w Rzeszowie z obecnością bakterii Legionella pneumophila. Jak się dowiedzieliśmy, 72-latek z Rzeszowa zmarł w szpitalu przy ulicy Szopena. - Mężczyzna miał choroby współistniejące. Jego stan był ciężki - przekazał portalowi Rzeszow-News Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Chorobę legionistów potwierdzono u dwóch nowych osób. Łącznie odnotowano 160 przypadków wystąpienia ogniska bakterii. Tak aktualnie prezentuja się liczba hospitalizowanych osób: Rzeszów (107 pacjentów), powiat rzeszowski (37 pacjentów), powiat ropczycko-sędziszowski (3 pacjentów), powiat dębicki (4 pacjentów), powiat jasielski (1 pacjent), powiat łańcucki (2 pacjentów), powiat przeworski (1 pacjent), powiat przemyski (1 pacjent), powiat kolbuszowski (1 pacjent), powiat niżański (1 pacjent), powiat stalowowolski (1 pacjent). 

Jak podkreślają przedstawiciele szpitali, wszystkie z tych osób miały choroby współistniejące i w większości były leczone onkologicznie. Zmarli to osoby w wieku od 53 do 98 lat. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wydało w środę komunikat.

- W związku z ujawnianymi na terenie Rzeszowa i okolic zakażeniami bakterią Legionella oraz pojawiającymi się w przestrzeni publicznej sugestiami, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi, informujemy, że woda uzdatniana i pompowana do sieci z Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK jest systematycznie kontrolowana w ramach wewnętrznej kontroli jakości realizowanej przez Laboratorium Centralne MPWiK. W sieci wodociągowej nie panują bowiem warunki sprzyjające do rozwoju tej bakterii. 

- czytamy w oświadczeniu.

Bakteria Legionella pneumophila znalazła się w czterech z ośmiu przebadanych dotąd próbek wody z instalacji. Z ośmiu próbek cztery były zanieczyszczone, w tym dwie na poziomie określonym jako wysoki. Nie mamy jeszcze podstaw, by stwierdzić, że instalacje ciepłej czy zimnej wody są źródłem zakażenia.

- przekazał Andrzej Sidor, dyrektor podkarpackiego sanepidu podczas konferencji prasowej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama