reklama
reklama

Legionelloza w Rzeszowie: Są kolejni zmarli, MPWiK: „Stwierdzenie, że źródłem zakażeń są miejskie wodociągi jest pozbawione podstaw”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Legionelloza w Rzeszowie: Są kolejni zmarli, MPWiK: „Stwierdzenie, że źródłem zakażeń są miejskie wodociągi jest pozbawione podstaw” - Zdjęcie główne

Czy wodociągi miejskie są źródłem zakażeń legionellą? | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieCzwartek przyniósł informacje o kolejnych osobach zmarłych, które zachorowały na legionellę w Rzeszowie. Według komunikatu sanepidu, jest ich już 18. Niespodziewanie rzeszowskie MPWiK stwierdziło, że jednoznaczne opinie mówiące o źródle zakażeń bakterią Legionella w miejskich wodociągach jest pozbawione podstaw.
reklama

Od początku zagrożenia związanego z Legionellą na Podkarpaciu, umarło już 18 osób (9 kobiet i 9 mężczyzn). Zgon kolejnych dwóch potwierdziła dziś Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Jak podkreślają przedstawiciele szpitali, wszystkie z tych osób miały choroby współistniejące i w większości były leczone onkologicznie. Zmarli to osoby w wieku od 53 do 98 lat.

Według najnowszego komunikatu sanepidu, od początku wystąpienia ogniska potwierdzono już 157 pacjentów, którzy ze względu na legionellozę było hospitalizowanych w placówkach medycznych na terenie województwa podkarpackiego. Dwa nowe przypadki tej choroby dotyczą osób przyjętych do szpitali w dniach 20 oraz 29 sierpnia.

Najwięcej zachorowań stwierdzono u mieszkańców Rzeszowa, ponieważ jest ich aż 105. Ponadto przypadki zakażenia bakterią Legionella pneumophila zarejestrowano u mieszkańców powiatów: rzeszowskiego (36), dębickiego (4), ropczycko-sędziszowskiego (3), łańcuckiego (2), jasielskiego (1), przeworskiego (1), przemyskiego (1), kolbuszowskiego (1), niżańskiego (1) i stalowowolskiego (1). Ponadto z legionellozą zmaga się jedna osoba, która jest mieszkańcem powiatu opolskiego w województwie lubelskim.

W związku z tym, że wśród obiegowych opinii nie brakowało tych mówiących o źródle zakażenia w wodociągach miejskich, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie wydało w środę komunikat. Wedle tej instytucji, twierdzenie takie jest nadużyciem.

W związku z ujawnianymi na terenie Rzeszowa i okolic zakażeniami bakterią legionella oraz pojawiającymi się w przestrzeni publicznej sugestiami, że źródłem zakażeń są rzeszowskie wodociągi informujemy, że woda uzdatniana i pompowana do sieci z Zakładu Uzdatniania Wody rzeszowskiego MPWiK jest systematycznie kontrolowana w ramach wewnętrznej kontroli jakości realizowanej przez Laboratorium Centralne MPWiK. Kontrole odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem (…). Stwierdzenie, że źródłem zakażeń legionellą są miejskie wodociągi jest pozbawione podstaw. W sieci wodociągowej nie panują bowiem warunki sprzyjające do rozwoju tej bakterii. I ma to swoje odzwierciedlenie w przepisach polskich i unijnych (dyrektywą PE i Rady Unii Europejskiej 2020/2184 z grudnia 2020). Ta bakteria rozwija się w przedziale temperatur od 25 st. C do 40 st. C i jest przenoszona w instalacjach wody ciepłej, a do zakażeń dochodzi tylko i wyłącznie drogą wdychania aerozolu

- czytamy.

Przypomnijmy jednak, że w poniedziałek rzeszowski sanepid przedstawił pierwsze wyniki badań wody pobranej na terenie Rzeszowa i sąsiednich miejscowości.

Bakteria Legionella pneumophila znalazła się w czterech z ośmiu przebadanych dotąd próbek wody z instalacji. Z ośmiu próbek cztery były zanieczyszczone, w tym dwie na poziomie określonym jako wysoki. Nie mamy jeszcze podstaw, by stwierdzić, że instalacje ciepłej czy zimnej wody są źródłem zakażenia.

- przekazał Andrzej Sidor, dyrektor podkarpackiego sanepidu podczas konferencji prasowej.

Mimo potwierdzenia, że w próbkach wody z instalacji miejskiej wykryto Legionellę, MPWiK twierdzi, że nawet to nie wskazuje na to, że to właśnie rzeszowskie wodociągi były źródłem zakażenia. Można przypuszczać, że wyniki kolejnych badań przybliżą dochodzenie epidemiologiczne do wyjaśnienia dramatycznej sytuacji w stolicy Podkarpacia.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama