Reklama

Kolejny protest egzaminatorów WORD na Podkarpaciu. Odwołana większość egzaminów praktycznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Kolejny protest egzaminatorów WORD na Podkarpaciu. Odwołana większość egzaminów praktycznych - Zdjęcie główne

Od 8 sierpnia trwa drugi już tegoroczny strajk pracowników WORD. | foto Michał Toś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 8 sierpnia trwa drugi już tegoroczny strajk pracowników WORD. Egzaminatorzy protestują i nie przychodzą do pracy, większość z nich posiada zwolnienia lekarskie, inni wzięli urlopy. Protest WORD jest ogólnopolski i biorą w nim udział egzaminatorzy z kilkudziesięciu oddziałów. Najgorsza sytuacja jest w WORDzie Krosno. W Rzeszowie część egzaminów odbywa się normalnie, część została przełożona.

Do ogólnopolskiego protestu przyłączyły się oddziały WORD z Rzeszowa, Tarnobrzega i Krosna. Najgorsza sytuacja jest w tym ostatnim - zostały odwołane wszystkie egzaminy teoretyczne i praktyczne. W dwóch pozostałych egzaminy odbywają się, choć część musiała zostać przełożona. Mowa tu o egzaminach praktycznych. Teoretyczne odbywają się normalnie i zgodnie z planem. Pierwszy protest od 4 do 8 lipca i objął 27 ośrodków egzaminacyjnych.

Jak udało nam się ustalić, dwunastu egzaminatorów rzeszowskiego oddziału nie przyszło w poniedziałek do pracy. Pozostała szóstka pracuje, stąd część osób normalnie przystąpiła do praktyki. Pozostali dowiadują się telefonicznie o braku możliwości przeprowadzenia egzaminu, bądź na miejscu. I tych na miejscu, rozgoryczonych, spotkaliśmy przed budynkiem rzeszowskiego WORD'u. 

- Czuję się oszukany, bo dowiaduje się na miejscu, że mój egzamin jest odwołany. Rozumiem też trochę egzaminatorów, bo akurat wiem, ile zarabiają i to nawet często nie jest 3 tysiące netto. Jak dostaną podwyżki to może chociaż nie będą oblewali za byle głupotę - mówi nam kursant Maciej. Zapytaliśmy, kiedy otrzymał on następny termin. - 22 sierpnia. 

Pani Małgorzata, która zdawała dziś egzamin praktyczny na motocykl, nie miała prawa narzekać - Cisza i błogi spokój w poczekalni i na placu, zdany egzamin  i cel zrealizowany - mówiła z uśmiechem.

Kierownictwo nie udziela informacji "To spór między rządem, a egzaminatorami"

Kierownictwo nie udziela mediom informacji o proteście. Wiadomo natomiast, ile potrwają lekarskie zwolnienia egzaminatorów, gdyż taką wiedzę pracodawca musi posiadać. O to jak długo egzaminy będą musiały zostać odwołane, zadecyduje ilość osób, która wspomniane zwolnienia przedstawi w tym tygodniu. Jak wiemy, mogą one opiewać na kilka dni, równy tydzień lub więcej. Część egzaminatorów przebywa też na zwyczajnym urlopie, do którego też mają prawo i o tym też pracodawca wie, kiedy taki pracownik ukończy go i będzie mógł wrócić do pracy.

Najgorsza sytuacja dotyczy WORD w Krośnie. Tam do pracy nie przyszedł...żaden egzaminator. W związku z tym cała placówka zmuszona była odwołać wszystkie zaplanowane egzaminy. W Tarnobrzegu na 14 egzaminatorów, do pracy przyszło 3. Pracę egzaminatorów nadzorują samorządy, a egzaminatorzy protesty kierują do Ministerstwa Infrastruktury które poinformowało: Nie będzie podwyżki minimalnego wynagrodzenia dla egzaminatorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zupełnie nowym systemem wynagradzania egzaminatorów – poinformował Rafał Weber, wiceminister infrastruktury. - W mojej ocenie nowy system wynagradzania ma być korzystniejszy dla egzaminatorów niż obecny - przekazał wiceminister na antenie Polsat News. 

Dane dyrektorzy mają przesłać do końca sierpnia, informacje o dotychczasowych wynagrodzeniach mają być porównane z planowanym nowym modelem, by poznać skutki finansowe tej decyzji i na różnicę znaleźć źródło finansowania. - Nie mam bezpośredniego przełożenia na pracę egzaminatorów, ani na dyrektorów WORD. Nie mogę im powiedzieć; wracajcie do roboty. Proszę, apeluję, mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży - dodał Rafał Weber. 

Chodzi rzecz jasna o podwyżkę wynagrodzenia. Egzaminatorzy domagają się zwiększenia minimalnego wynagrodzenia dla osób posiadających uprawnienia w zakresie jednej kategorii prawa jazdy na poziomie 1,5 średniej krajowej, tj. ok. 6 000 złotych netto. Inne postulaty dotyczą zmiany systemu egzaminowania, m.in. pełnej niezależność egzaminatora w ocenie i jego odpowiedzialność wyłącznie przed sądem.

Lista miast, w których nie odbywają się egzaminy na prawo jazdy:

Kraków, Oświęcim, Krosno, Częstochowa, Koszalin, Szczecinek, Łódź, Sieradz, Radom, Ciechanów, Toruń,  Grudziądz.

W kilku innych WORD-ach np. w Tarnobrzegu, Rzeszowie, Suwałkach, Elblągu, Jeleniej Górze i Szczecinie egzaminy częściowo odbywają się zgodnie z planem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy