A czy A+B? No właśnie. Warto wiedzieć, jak od 1 lipca należy skasować bilet w komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że od 1 lipca czekają nas zmiany, w tym także wprowadzenie podwyżki cen na biletach. Wprowadzone zostaną strefy, o których pisaliśmy TUTAJ
Od 1 czerwca bilet 40-minutowy został zastąpiony 60-minutowym. Bilet w strefie A (normalny) ma teraz kosztować 5 zł - czyli tyle, ile obecnie, natomiast w strefie B będzie to 4,40 zł. W strefie A+B zapłacimy 6,20 za jeden przejazd. Strefa A to obszar administracyjny Gminy Miasto Rzeszów do przystanków granicznych, natomiast strefa B to obszar gmin znajdujących się poza granicami administracyjnymi Gminy Miasto Rzeszów, z którymi miasto zawarło porozumienie międzygminne.
Strefa A+B to obszar administracyjny Gminy Miasto Rzeszów oraz obszar gmin znajdujących się poza granicami administracyjnymi Gminy Miasto Rzeszów, z którymi Gmina Miasto Rzeszów zawarła porozumienie międzygminne, na którego terenie realizowane są usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym.
Elektroniczna portmonetka
Podczas jazdy po strefie A z portmonetki zostanie pobrana opłata wg. taryfikatora dla strefy A jeżeli autobus kursuje tylko po strefie A. Jeżeli docelowo jedzie do strefy A+B to należy się wylogować poprzez przyłożenie karty do kasownika. Jest to konieczność - zaznacza ZTM.Podczas jazdy ze strefy A do B, po przyłożeniu karty kasownik pobierze z automatu kwotę przysługującą za przejazd do strefy A+B. Po zakończeniu jazdy należy się wylogować, przykładając kartę do czytnika na kasowniku. Jeżeli pasażer wysiądzie wcześnie, jeszcze w strefie A to przy wylogowaniu nastąpi zwrot pieniędzy na kartę (różnica między opłatą w strefie B i A).
- Jeżeli pasażer jedzie ze strefy B do A, to z karty zostanie pobrana opłata jak za strefę A + B. Jeżeli pasażer wysiądzie jeszcze w strefie B to po wylogowaniu się zostanie mu zwrócona różnica w kwocie biletu między strefą B a A+B.
- tłumaczy Zarząd Transportu Miejskiego
Opłata przez kartę płatniczą
ZTM tłumaczy również, co w przypadku zapłaty kartą. Jeżeli chcemy jechać tylko po strefie A, po przyłożeniu karty do kasownika zostanie pobrana opłata za bilet 60-minutowy. Jeżeli podróżujemy ze strefy A do B, na kasowniku należy wybrać odpowiednią strefę (A + B), wybrać rodzaj biletu i przyłożyć do czytnika kartę płatniczą. Jeżeli podróżujemy ze strefy B do strefy A, to wybieramy odpowiednią strefę, rodzaj biletu i przykładamy kartę płatniczą do czytnika. Jeżeli pasażer chce jechać tylko w strefie B, to przykłada kartę, bez wybierania strefy.
Strefy
Trzeba rzecz jasna wspomnieć, gdzie obowiązuje określona strefa. To bardzo ważne, jeśli będziemy w najbliższym czasie podróżowali komunikacją. Wykaz przystanków granicznych obszaru administracyjnego Gminy Miasto Rzeszów znajduje się TUTAJ
- strefa A – obejmuje obszar administracyjny Gminy Miasta Rzeszów,
- strefa B – obejmuje obszar gmin znajdujących się poza granicami administracyjnymi Gminy Miasto Rzeszów, z którymi Gmina zawarła porozumienie międzygminne,
- strefa A+B – to obszar obejmujący swoim zasięgiem podczas jednego przejazdu obszar strefy A i obszar strefy B.
- Podróżny chcąc podróżować po mieście, musi zakupić bilet na strefę A, natomiast rozpoczynając podróż od strefy A, a kończąc podróż w strefie B, będzie musiał zakupić bilet na strefę A+B i w sposób odwrotny, rozpoczynając podróż od strefy B, a kończąc podróż w strefie A. Należy zakupić bilet na strefę A+B, zakup biletu na strefę B uprawnia podróżnego do jazdy tylko po terenie gminy.
- informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.
Zmiany wchodzą w życie od 1 lipca 2023 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.