Reklama

Kamienica "Luftmaszyna" w Rzeszowie. Jak hotel nazwano dmuchawą. Znasz jej historię?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Luftmaszyna to nietypowa nazwa rzeszowskiej kamienicy znajdującej się na rogu ulic Słowackiego i Kościuszki naprzeciwko Ratusza. Nazwa wzięta z języka niemieckiego oznacza dmuchawę. Oryginalną nazwę kamienica zawdzięcza austriackiemu oficerowi, który w przeciągu stracił swoją wojskową czapkę, krzycząc "Das ist eine Luftmaschine!". Poznajcie jej historię.

Kamienica wzniesiona została w XIX wieku, będąc hotelem prowadzonym wówczas przez żyda Ozjasza Finka. Ten zabytkowy obiekt mieści się przy ul. Słowackiego 4/Kościuszki 1. Odbywały się w nim uroczyste bale, przyjęcia, pokazy teatralne. Powstało w nim pierwsze rzeszowskie kino "Urania". Był również niechlubnie nazywany "przybytkiem rozpusty".

Hotel cieszył się zainteresowaniem wśród rzeszowskich elit, przebywali w nim wielcy aktorzy teatralni jak Helena Modrzejewska, w tym nawet japoński teatr. Przebywał w nim także twórca lampy naftowej i naftowego przemysłu Ignacy Łukasiewicz, którego tablica pamiątkowa znajduje się na budynku kamienicy.

Duża, trzypiętrowa kamienica swą nietypową nazwę zawdzięcza pewnej anegdocie z austriackim oficerem i silnym przeciągom, które jak twierdzono, powodowane były nie najwyższym poziomem higieny i potrzebą wietrzenia pomieszczeń. Przebywający w hotelu oficerowi podmuch powietrza strącił czapkę z głowy, oficer zakrzyknął wtedy: „Das ist eine Luftmaschine!”. Właścicielowi ogromnie spodobało się to określenie i tak od tego czasu jego hotel oficjalnie nazywał się Luftmaszyną. 

Właścicielem był Ozjasz Fink, który obok hotelu prowadził również restaurację. W lokalu niezwykłą popularnością cieszyły się bale karnawałowe, organizowane zawsze dużym nakładem wysiłku. Lokal musiał być wtedy perfekcyjnie wyczyszczony, udekorowany zgodnie z tematyką, ubrać na różne sposoby. 

Hotel zlikwidowano po pierwszej wojnie światowej i przebudowano kamienicę. Zlikwidowano także stajnie znajdujące się na hotelowym dziedzińcu. Od strony ul. Słowackiego w miejscu tym powstała księgarnia i drukarnia „Veritas” Sternglanza, od strony Kościuszki restauracja "Zacisze". 

Aktualnie w kamienicy znajdują się pomieszczenia biurowe. Na elewacji umieszczona jest tablica poświęcona Łukasiewiczowie, ufundowana przez mieszkańców w 1982 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy