Reklama

Ponad 2 miliardy euro dla Podkarpacia. Marszałek Ortyl odebrał w Warszawie potwierdzenie realizacji programu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Ponad 2 miliardy euro dla Podkarpacia. Marszałek Ortyl odebrał w Warszawie potwierdzenie realizacji programu - Zdjęcie główne

W Warszawie, na Zamku Królewskim zainaugurowano uroczyście nową unijną perspektywę finansową w Polsce. | foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dobra wiadomość. W Warszawie, na Zamku Królewskim zainaugurowano uroczyście nową unijną perspektywę finansową w Polsce. W stolicy kraju pojawił się marszałek Władysław Ortyl, który odebrał decyzję Komisji Europejskiej do realizacji programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Na inwestycje w naszym województwie przeznaczone zostanie ponad 2 miliardy euro.

Oficjalna decyzja zostanie wręczona 16 lutego na specjalnej konferencji otwierającej Fundusze Europejskie dla Podkarpacia Centrum Wystawienniczo-Kongresowych G2A Arena w Jasionce. Środki, które zostaną przekazane z FEP dla Podkarpacia to 2,26 mld euro. Budżet przewyższa kwotę z edycji 2014-2020 o kwotę ponad 116 mln euro. 

"Świętujemy"

W spotkaniu w stolicy uczestniczyła unija komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira oraz przedstawiciele rządu - premier Mateusz Morawiecki, Grzegorzem Puda, minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz sekretarz stanu Małgorzata Jarosińska-Jedynek. 

- Do Polski wpływają pierwsze zaliczki ok. 5 mld zł – 3 mld zł na programy centralne i 2 mld zł na programy regionalne. Środki unijne dla Polski są już aktywne, a nowa perspektywa będzie kolejnym impulsem rozwojowym dla kraju.

- mówił Mateusz Morawiecki, premier RP. 

W wydarzeniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał wagę wydarzenia oraz trud, jaki pojawił się, by dobrze przygotować się jako region do nowej perspektywy

- Dziś spotykamy się na uroczystości, trochę świętujemy, ale to święto poprzedziła praca, którą wykonaliśmy i po tej uroczystości wracamy do naszych urzędów i instytucji zarządzających, aby dalej pracować, by jak najszybciej ogłosić nabory. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny będzie specjalny program dedykowany Polsce Wschodniej. Zakończenie negocjacji to duża radość i satysfakcja, tym bardziej jak się te negocjacje lubi, a to mogę o sobie powiedzieć. Poprzez moje wieloletnie doświadczenie, wiem, że  przedstawiciele Komisji Europejskiej są wymagającym partnerem.

- mówił Władysław Ortyl.

Wsparcie infrastruktury drogowej i przedsiębiorczości

Sukcesem negocjacyjnym jest zgoda Unii na wsparcia infrastruktury drogowej. Część środków, a więc kwota  149,5 mln euro zostanie przeznaczone na realizację inwestycji z zakresu dróg wojewódzkich stanowiących pośrednie połączenia do sieci TEN-T na obszarach górskich. 

- Udało się również uzgodnić możliwość wsparcia dotacyjnego dla MŚP na obszarach przygranicznych z Ukrainą oraz utrzymać możliwość realizacji projektów dotyczących niestandardowych, indywidualnych rozwiązań w zakresie oczyszczania ścieków na obszarach cennych przyrodniczo.

– dodaje Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO.

Podkarpacie jako trzecie otrzymało akceptację po województwach opolskim i lubelskim do nowego programu na lata 2021-2027. Środki z kwoty 2,265 mld euro z FEP zostaną również przeznaczone na wsparcie rynku pracy, badań, ochrony środowiska i poprawi dostępność transportową. 

10 priorytetów

Fundusze zostaną przeznaczone na realizację następujących priorytetów:

  • Priorytet 1. Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka (EFRR)
  • Priorytet 2. Energia i środowisko (EFRR)
  • Priorytet 3. Mobilność miejska (EFRR)
  • Priorytet 4. Mobilność i łączność (EFRR)
  • Priorytet 5. Przyjazna Przestrzeń Społeczna (EFRR)
  • Priorytet 6. Rozwój zrównoważony terytorialnie (EFRR)
  • Priorytet 7. Kapitał ludzki gotowy do zmian (EFS+)
  • Priorytet 8. Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (EFS+)
  • Priorytet 9. Pomoc techniczna (EFRR)
  • Priorytet 10. Pomoc techniczna (EFS+)
 

Najwięcej środków ulokowanych zostanie na priorytet 7 - wsparcie osób bezrobotnych, a także pomoc dla pracowników branż, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w związku ze spadkiem lub przerwami w ich funkcjonowaniu oraz priorytet 2 - dedykowany klimatowi i środowisku. Kontynuowane będą także realizowanie już wcześniej programy zdrowotne.  

W pierwszym kwartale 2023 roku zakładane są nabory wniosków w następujących obszarach: wsparcie dla MŚP, cyfryzacja, gospodarka wodno-ściekowa, adaptacja do zmian klimatu, drogi wojewódzkie, infrastruktura edukacyjna, kulturalna oraz dostępność infrastruktury publicznej, aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy, rozwój kwalifikacji i kompetencji kadr oraz wsparcie osób dorosłych w zdobywaniu i uzupełnianiu kwalifikacji i kompetencji

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy