reklama
reklama

Cmentarz Wilkowyja zabłysnął po zmroku. Jak wygląda największa rzeszowska nekropolia wieczorem? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Cmentarz Wilkowyja zabłysnął po zmroku. Jak wygląda największa rzeszowska nekropolia wieczorem? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
27
zdjęć

Cmentarzy komunalny Wilkowyja w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNa dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedziliśmy największy rzeszowski cmentarz komunalny Wilkowyja. Po zmroku blask wielu tysięcy zniczy i panująca tu atmosfera zadumy może sprawić naprawdę wielkie wrażenie.
reklama

Cmentarz przy ulicy Cienistej to największa nekropolia w stolicy Podkarpacia (o powierzchni 27 hektarów), położona w północno-wschodniej części miasta. Aktualnie znajduje się tutaj ponad 31 tysięcy grobów. Już od kilku dni rzeszowianie i przyjezdni tłumniej zaczęli odwiedzać tutejsze groby swoich bliskich zmarłych, a dzisiaj wiele osób zajęło się sprzątaniem płyt nagrobnych, ustawianiem wiązanek, bukietów i kwiatów, a także zapaleniem zniczy. Wszak już 1 listopada obchodzić będziemy uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada Dzień Zaduszny.

To wyjątkowy czas w roku, kiedy polskie cmentarze zachwycają blaskiem świec i zniczy. Oczywiście jest to miejsce zadumy, jednak wydaje mi się, że w czasie święta zmarłych na cmentarzach jest jakoś raźniej i to wspomnienie bliskich którzy odeszli ma w sobie więcej nadziei niż kiedykolwiek indziej

reklama

- powiedziała nam pani Krystyna, która wieczorem odwiedzała swoją rodzinę spoczywającą na Wilkowyi.

Cmentarz komunalny Wilkowyja powstał na terenach pomiędzy Pobitnem a Wilkowyją i oficjalnie został otwarty 1 czerwca 1972 roku. Na jego terenie znajdują się jednak oczywiście także znacznie starsze pochówki, ponieważ w jego skład wchodzą: założony w 1932 roku cmentarz wsi Pobitno i Załęże, przylegający do niego cmentarz ofiar epidemii tyfusu, a także dawny cmentarz wsi Wilkowyja.

Wśród pochowanych na alei zasłużonych znajdziemy tutaj nagrobki: prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, kapitan piechoty Wojska Polskiego i cichociemny Wacław Kopisto, polityk i poseł na Sejm Adam Matuszczak, samorządowiec i działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL Antoni Kopaczewski. Ponadto na cmentarzu Wilkowyja pochowani są m.in.: aktor Zdzisław Kozień, piloci Witold Świadek i Krzysztof Wyskiel, czy wokalista Krzysztof Bara.

reklama

Na terenie nekropolii powstały pomniki: Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Symboliczna Mogiła Ofiar Komunizmu oraz Pomnik Dzieci Nienarodzonych.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama