Reklama

Cmentarz dla zwierząt w Rzeszowie. Miasto wyraża zgodę, ale...nie ma odpowiedniego terenu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Cmentarz dla zwierząt w Rzeszowie. Miasto wyraża zgodę, ale...nie ma odpowiedniego terenu - Zdjęcie główne

Cmentarz dla zwierząt w Rzeszowie. Kiedy powstanie? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wciąż nie wiadomo czy powstanie w Rzeszowie cmentarz dla zwierząt. Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta miasta Rzeszowa, poinformowała w odpowiedzi na interpelację radnego o kryteriach, jakie musi spełniać inwestycja. Miasto nadal nie posiada odpowiedniego terenu.

Mieszkańcy często poruszają temat powstania cmentarza dla zwierząt. Najpierw była petycja, a później zebrane podpisy. Rada Miasta zaakceptowała pomysł. Aktualnie w regionie funkcjonują dwa takie cmentarze - w Ropczycach i Rakszawie-Węgliskach. Niestety rzeszowianie mówią wprost: to za daleko. I chcą cmentarza w swoim mieście. 

Cmentarze dla zwierząt stają się normą w każdym większym mieście. Przyłączają się do tego także mniejsze miejscowości. Rzeszów po dziś dzień nie stworzył jeszcze takiego miejsca. W petycji czytaliśmy: „Nie chcemy potajemnie ich zakopywać gdzieś pod osłoną nocy”. "Chcemy godnie pożegnać naszych przyjaciół". 

Krystyna Stachowska udzieliła radnemu Mateuszowi Maciejczykowi odpowiedzi, w której zaznaczyła kryteria, które powinna spełniać inwestycja. Chodzi o zbadanie gruntów, ich rodzaju, struktury, zawilgocenia oraz badania stosunków wodnych obejmujących rozeznanie głębokości i zmienności poziomu wód gruntowych. 

Ponadto cmentarz musi być zlokalizowany w odpowiedniej odległości od zabudowań mieszkalnych, zbiorników wodnych oraz zakładów produkujących żywność. Należy taki teren odpowiednio ogrodzić i zabezpieczyć. 

Najważniejsze jest jednak to, że cmentarz musi powstać na terenach będących własnością gminy, a w chwili obecnej miasto takiego terenu nie posiada. 

W odległości 30 km od Rzeszowa, w Węgliskach znajduje się cmentarz dla zwierząt. Pochówku mogą dokonać tam właściciele czworonogów takich jak: psy, koty, króliki, świnki morski, chomiki i ptaki.

Właściciel może zadecydować, czy zwierzę można pochować w mogile oznaczonej lub bezimiennej. Przybliżona opłata za pochówek wynosi około 150 -300 zł, pobierana jest także roczna bądź dwuletnia opłata za utrzymanie grobu – jest to koszt około 100-200 zł. Koszty dodatkowe generuje wykonawstwo tablicy pamiątkowej bądź nagrobka. Jak wygląda pochówek zwierzęcia i jakie są jego koszty? - Cena uzależniona jest od wagi: do 10 kg to 400 zł, powyżej 10 kg to 500 zł, a powyżej 40 kg 600 i 700 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy