reklama

Chciał przemycić płaszcz i buty ze skóry pytona. Zatrzymali go na granicy w Medyce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krajowa Administracja Skarbowa

Chciał przemycić płaszcz i buty ze skóry pytona. Zatrzymali go na granicy w Medyce - Zdjęcie główne

Obywatel Ukrainy próbował nielegalnie przewieźć towar do naszego kraju. | foto Krajowa Administracja Skarbowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościFunkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej znaleźli płaszcz i obuwie ze skóry pytona podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Obywatel Ukrainy próbował nielegalnie przewieźć towar do naszego kraju.
reklama

Mężczyzna odpowie nie tylko za przemyt, ale również za złamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Przez granice próbował przewieźć płaszcz i 2 pary damskiego obuwia. Towar został znaleziony w busie, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Funkcjonariusze zidentyfikowali odzież. Identyfikacja wykazała, że zostały wykonane ze skóry pytona, węża objętego ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES. 

Jeden z pasażerów busa przyznał się do własności. 53-letni mężczyzna nie przedstawił towarów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz. Funkcjonariusze zabezpieczyli towar w związku z naruszeniem ustawy o ochronie przyrody. 

Konwencja Waszyngtońska CITIES reguluje przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Wykonane z nich wyroby, odzież  oraz galanteria i próba przewiezienia ich nielegalnym przewozem przez granicę UE, a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

reklama

- W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali  towar do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno- Skarbowy w Przemyślu.

- informuje KAS.

Ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Krajowa Administracja Skarbowa w 2022 roku wykryła przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich. Wśród przejętych okazów zdarzyły się również muszle skrzydelnika olbrzymiego, spreparowana głowa aligatora missisipskiego, fragmenty rafy koralowej czy suplementy tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo