Na rzeszowskim rynku nieruchomości widać pierwsze oznaki uspokojenia. Po gwałtownych wzrostach w pierwszej połowie roku, ostatnie miesiące przyniosły stabilizację, a w listopadzie nawet niewielką obniżkę cen.
Ceny mieszkań w Rzeszowie osiągnęły poziom, który dla wielu mieszkańców może być trudny do zaakceptowania. Za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba obecnie zapłacić średnio 11 062 złotych. Po majowych wzrostach nastąpiła delikatna obniżka, a w listopadzie ceny spadły o kolejny procent. Dwupokojowe lokum też nie należy do tanich - koszt metra kwadratowego to 11 915 złotych. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań trzypokojowych, gdzie ceny spadają do poziomu 10 285 złotych za metr.
Więcej mieszkań na rynku
Ceny mieszkań w Rzeszowie mogą się stabilizować również dzięki zwiększonej podaży. Pod koniec listopada w ofercie znajdowało się około 1400 mieszkań - to o 27% więcej niż rok wcześniej. Deweloperzy wprowadzili na rynek więcej lokali niż sprzedali, co zwiększyło wybór dla potencjalnych nabywców. Dominują lokale dwu- i trzypokojowe, które stanowią ponad 73% wszystkich dostępnych mieszkań.
Oszczędzanie na własne M
Przy obecnych cenach i zarobkach, droga do własnego mieszkania może być długa. Aby kupić 50-metrowe mieszkanie za gotówkę, trzeba odłożyć 103 pensje netto. Przy medianie zarobków wynoszącej 4 954 złotych oznacza to oszczędzanie przez osiem lat i siedem miesięcy - zakładając, że odkładamy całe wynagrodzenie.
Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, studzi jednak optymizm.
Rzecz jasna w praktyce oszczędzanie na mieszkanie trwałoby o wiele dłużej, bo nikt nie jest w stanie odkładać całego swojego wynagrodzenia. Poza tym nie wiadomo, jak w przyszłości będą rosły ceny mieszkań, a jak pensje
- mówi.
Mediana zarobków w Rzeszowie, wyliczona przez ekspertów portalu RynekPierwotny.pl na podstawie danych GUS za maj 2024 roku, stanowi 73% mediany zarobków brutto. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy stolicy Podkarpacia, którzy planują zakup własnego M, muszą się liczyć z wieloletnim okresem oszczędzania lub koniecznością wsparcia w postaci kredytu hipotecznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.