Reklama

45. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po mszy świętej wierni wyruszyli z Placu Farnego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po przerwie spowodowanej pandemią wróciła rzeszowska Piesza Pielgrzymka. 4 sierpnia o 8:30 spod Kościoła pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława wyruszyła z Rzeszowa na Jasną Górę. W sumie w pielgrzymce udział bierze 14 grup. Dzień pierwszy poprowadzi pielgrzymujących do Kamionki (32 km).

45. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska do Jasnej Góry zgromadziła wielu chętnych, którzy z uśmiechem na ustach od 4 do 13 sierpnia podróżować będą do Maryi Jasnogórskiej. 

Inicjatorem Rzeszowskiej Pielgrzymki na Jasną Górę jest Ksiądz Franciszek Rząsa, który 1973 roku po raz pierwszy wyruszył na pątniczy szlak w Pielgrzymce Warszawskiej, pielgrzymując w niej przez kolejne trzy lata. Już w roku 1976 wśród pielgrzymów warszawskich znajdowała się grupa rzeszowskich studentów z Akademii Rolniczej, którzy wraz ze swoim duszpasterzem – Ks. Franciszkiem, Ks. Eugeniuszem Królikiem i kilkoma klerykami Seminarium Przemyskiego, podążali w piętnastej grupie młodzieżowej. Wówczas zrodziła się Ks. Rząsie myśl: dlaczego dojeżdżać do Warszawy, by pielgrzymować, skoro można z Rzeszowa.

W 1978 roku, 5 sierpnia po raz pierwszy spod Rzeszowskiej Fary wyruszyła zorganizowana grupa licząca 186 pątników. 13 sierpnia dołączyła ona na Górze św. Anny pod Mostowem do Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej, aby w następnym dniu razem wejść na Jasną Górę. Połączenie z grupą warszawską spowodowało jednak zatarcie odrębności pielgrzymki z Rzeszowa. Wówczas zdecydowano, że w przyszłości wejście na Jasną Górę będzie odbywać się osobno.

Trasa Pielgrzymki Rzeszowskiej wiedzie przez cztery diecezje: rzeszowską, tarnowską, kielecką i częstochowską. Pielgrzymka każdego roku rozpoczyna się 4 sierpnia rano, uroczystą Mszą św. celebrowaną przez Ks. Biskupa Ordynariusza Kazimierza Górnego i Ks. Biskupa Edwarda Białogłowskiego oraz licznych kapłanów. Tradycją jest, że w czasie tej Eucharystii kilka par przyjmuje sakrament małżeństwa. Następnie pielgrzymi wyruszają w drogę, by w ciągu 10 dni przejść ponad 300 km.

Na Jasną Górę pielgrzymujący docierają 13 sierpnia około 10.30. Po powitaniu odbywa się Msza św. na wałach. Pątnikom od wielu lat przewodzi na szlaku Ks. Biskup Edward Białogłowski.

Trasa pierwszego dnia:

Zobacz pierwsze zdjęcia z rzeszowskiej pielgrzymki. Kolejna część już wkrótce na stronie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy