reklama
reklama

10 milionów dolarów dla podkarpackich stacji pogotowia. Dzięki wsparciu z Arabii Saudyjskiej i WHO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kancelaria Zarządu UMWP

10 milionów dolarów dla podkarpackich stacji pogotowia. Dzięki wsparciu z Arabii Saudyjskiej i WHO - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

W Rzeszowie pogotowie otrzyma 2 defibrylatory, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz 5 respiratorów | foto Kancelaria Zarządu UMWP

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPodkarpackie stacje pogotowia, w tym WSPR w Rzeszowie i WSPR w Przemyślu, otrzymały nowy sprzęt medyczny. To wszystko dzięki inicjatywie wsparcia ze strony Arabii Saudyjskiej i Światowej Organizacji Zdrowia WHO poprzez Ministerstwo Zdrowia. Wojewódzka
reklama

W Rzeszowie Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzyma 2 defibrylatory, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej oraz 5 respiratorów, zaś w Przemyślu - 1 defibrylator, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej i 3 respiratory.

- To dobry dzień dla Podkarpacia. Pracy jest przed nami jeszcze bardzo dużo, ale to ciągłe doposażanie wpływa bardzo pozytywnie i na pracę ratowników, ale przede wszystkim na ratowanie życia mieszkańców naszego województwa 

reklama

– mówił Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego. 

Znaczące odciążenie budżetu 

Obecnie ceny rynkowe tego sprzętu medycznego oscylują wokół wartości około 0,5 miliona złotych dla Rzeszowa350 tysięcy złotych dla PrzemyślaWszystkie stacje pogotowia w regionie, w tym Przemyśl, Mielec, Krosno, Sanok i Rzeszów, zostaną wzbogacone o łącznie 22 respiratory, 17 urządzeń do kompresji klatki piersiowej i 9 defibrylatorów. Na samym Podkarpacikwota wsparcia to około 2 mln złotych.

reklama

- Jestem przekonana, że ten sprzęt, który dziś przekazujemy, z pewnością przyczyni się do tego, że będzie mógł zastąpić ten zużyty, który w wyniku ostatnich wydarzeń był intensywnie używanya który teraz zostaje zastąpiony nowym o jeszcze lepszych parametrach 

– mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Wdrożenie nowoczesnego sprzętu medycznego przekazywanego przez Arabię Saudyjską,WHO i Ministerstwo Zdrowia to kolejny krok w rozwoju służb medycznych regionu i zapewnieniu bezpieczeństwa pacjentów. 

reklama

- Dzisiaj nasz budżet, został wsparty właśnie przy pomocy tego przekazanego sprzętu. Jest to duży zastrzyk, który nam pomaga w codziennej pracy. Jest to także duże wsparcie dla naszych zespołów. W przypadku urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej ten ratownik może również zająć się innymi czynnościami przy pacjentach, którzy potrzebują nagłej pomocy medycznej. Ten sprzęt, który otrzymaliśmy, to najnowocześniejszy sprzęt na świecie, dlatego chylę czoła w kierunku Marszałka, Wojewody i Ministerstwa Zdrowia, za to, że nasze potrzeby są dostrzegane i za to serdecznie dziękuję 

reklama

– mówił Andrzej Kwiatkowski, dyrektor wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego w Rzeszowie.

Defibrylator, respirator i LUCAS - urządzenia ratujące życie

WSPR w Rzeszowie otrzyma 2 defibrylatory, 3 urządzenia do kompresji klatki piersiowej LUCAS oraz 5 respiratorów. 

  • Defibrylator - Defibrylację stosuję się podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podczas czynności ratowniczych u osób, które doznały zatrzymania krążenia. Defibrylatora możemy użyć w każdej sytuacji, w której dochodzi do zatrzymania akcji serca, również gdy ratownik nie jest pewny, czy poszkodowana osoba oddycha, czy nie.
  • Jak działa defibrylator? - Działa on na zasadzie dostarczania kontrolowanego impulsu elektrycznego do serca w celu przywrócenia prawidłowego rytmu pracy jego komór. Elektrody są umieszczone na klatce piersiowej pacjenta, a urządzenie analizuje rytm pracy serca. Jeśli wykryje migotanie komór, defibrylator dostarcza kontrolowany impuls elektryczny, aby przywrócić prawidłowy rytm.
 

  • Respirator - Jest to często występujące w szpitalach urządzenie, używane do wspomagania lub zastępowania naturalnego procesu oddychania u pacjentów, którzy mają trudności z oddychaniem lub którzy są niezdolni do samodzielnego oddychania. 
  • Jak działa respirator? - Wprowadza powietrze do płuc, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego rytmu oddychania, monitoruję parametry życiowe,  jest kluczowym narzędziem w opiece nad pacjentami w przypadku ciężkich stanów chorobowych, urazów lub operacji, które mogą wymagać tymczasowego wsparcia oddechowego.
 

  • LUCAS - To zaawansowany aparat stosowany w medycynie ratunkowej i intensywnej terapii do wykonywania mechanicznych resuscytacji krążeniowo-oddechowych podczas nagłego zatrzymania krążenia. Urządzenie wykonuje mechaniczne uciśnięcia klatki piersiowej pacjenta w celu utrzymania krążenia krwi podczas resuscytacji serca.
  • Jak działa urządzenie LUCAS? - Gwarantuje stałą i precyzyjną jakość ucisków, co jest trudne do osiągnięcia przy ręcznych resuscytacjach. Urządzenie jest wyposażone w system monitorowania, który umożliwia personelowi medycznemu śledzenie parametrów życiowych pacjenta. Jest zaprojektowany tak, aby ułatwić obsługę i przenoszenie.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama