Dlaczego każdego roku zmieniają się składki ZUS?
Składki ZUS to jedna z tych opłat, która dotyczy większości przedsiębiorców. Ważne jest, aby śledzić zmiany w ich zakresie na bieżąco, ponieważ ich wysokość jest różna każdego roku. Dlaczego?To proste: wysokość składek na ubezpieczenia społeczne co roku określa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W obliczaniu ich wymiaru bierze pod uwagę dwa główne czynniki:
- prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne,
- minimalne wynagrodzenie za pracę brutto.
Duży czy Preferencyjny ZUS – jak obliczać składki, korzystając z ulg?
Zanim przyjrzysz się konkretnym liczbom, zwróć uwagę na to, że wysokość opłat jest zależna od rodzaju oskładkowania Twojej firmy. Standardowa podstawa wymiaru składek społecznych – kiedy opłacasz tzw. Duży ZUS – wynosi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.Jeśli korzystasz z Preferencyjnych składek ZUS, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 30% wynagrodzenia minimalnego. Nie oznacza to oczywiście, że jest stała. Jak doskonale wiesz, zarówno wartość wynagrodzenia minimalnego, jak i przeciętnego zmienia się corocznie. Więcej na temat warunków, jakie należy spełnić, aby skorzystać z preferencyjnych składek, oraz ich wysokości w 2025 roku znajdziesz w tym artykule: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/zmiany-w-preferencyjnym-zus-ie-w-2025-roku/
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców działających na mniejszą skalę i opłacających składki w ramach Małego ZUS-u Plus. Jeśli się do nich zaliczasz, wiedz, że podstawę obliczenia należności dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stanowi dochód uzyskany przez Ciebie w roku ubiegłym. A to oznacza, że błyskawicznie możesz wyliczyć wysokość należności i uwzględnić ją w planach rozwojowych firmy.
Składki na ubezpieczenie zdrowotne – czy ulegają zmianom na początku roku?
Oprócz składek ZUS jako przedsiębiorca co do zasady musisz płacić także składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wprowadzona od 2025 roku zmiana w ich naliczaniu powoduje, że – w przeciwieństwie do lat ubiegłych – do podstawy oskładkowania nie wliczają się przychody wynikające ze sprzedaży środków trwałych. Ustawodawca wprowadził też inne zasady naliczania składki zdrowotnej.Zmiany dotyczą osób rozliczających się z fiskusem na skali lub podatkiem liniowym. W minionych latach wysokość składki zdrowotnej wynosiła 9% lub 4,9% od dochodu. Obecnie jest to 9% naliczane od minimalnego wynagrodzenia. A to oznacza, że przedsiębiorcy o niewielkich dochodach co miesiąc co nieco zaoszczędzą.