Każdy zainteresowany może zgłosić do konkursu nieruchomy zabytek, który jego zdaniem jest warty modernizacji. Zgłoszony obiekt musi być wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i być własnością jednostki publicznej. Po zrobieniu zdjęcia i wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, komisja konkursowa dokona wyboru zwycięskiego obiektu. Otrzyma on dofinansowanie o wysokości do 1 miliona złotych na rewaloryzację i dostosowanie go do wybranej funkcji społecznej. Na tym właśnie będzie polegał drugi etap konkursu. Internauci będą mieli możliwość wyboru celu, jakiemu ma służyć zmodernizowany obiekt.
Warto zaznaczyć, że konkurs „Nasz Zabytek” zyskuje coraz większą popularność. Świadczyć może o tym fakt, że w jego poprzednich edycjach organizatorzy otrzymali ponad 8,5 tysiąca zgłoszeń. To potwierdzenie, że w naszym kraju znajduje się wiele zabytkowych obiektów, które wciąż mają niewykorzystany potencjał.
Dzięki Twojemu zaangażowaniu zwycięski zabytek może zostać odremontowany i zaadaptowany zgodnie z Twoim pomysłem. Dzięki temu Ty, Twoi bliscy, przyjaciele i sąsiedzi zyskacie nowe, atrakcyjne miejsce wspólnych spotkań i inicjatyw. Zaangażuj się, weź sprawy w swoje ręce i zostań lokalnym bohaterem. Zachęć innych do udziału w konkursie. Stwórzcie wspólnie miejsce, które będzie wartością dla każdego mieszkańca
- zachęcają przedstawiciele fundacji Most the Most.
Termin zgłaszania zabytków upływa 21 maja. Szczegóły znajdziecie na stronie internetowej organizatorów.
Dodajmy, że w zeszłorocznej edycji konkursu, mieszkańcy województwa podkarpackiego zgłosili 33 zabytki, a odpowiednie dokumenty uprawniające do wzięcia udziału w konkursie przekazali właściciele 31 z nich. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę, którym okazał się XIX-wieczny spichlerz dworski w Nowym Siole (pow. lubaczowski), znajdujący się na północy-zachód od otoczonego parkiem dworu Gnoińskich. Wśród zgłoszeń były także m.in. Dawny Zespół Klasztorny Karmelitów Bosych w Zagórzu, Schron tunelowy dla pociągu sztabowego w Stępinie, Budynek Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. M. Kopernika w Rzeszowie, czy zamek w Baranowie Sandomierskim.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.