Reklama

Renowacje rzeszowskich zabytków. Co zostanie odnowione?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Renowacje rzeszowskich zabytków. Co zostanie odnowione?  - Zdjęcie główne

Cztery zabytki doczekają sie renowacji z dotacji miasta | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Cztery rzeszowskie zabytki doczekają się renowacji z dotacji miasta. W piątek prezydent miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek podpisał umowy związane z pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Które zostaną odnowione?

Prace związane z odrestaurowaniem czekają Dwór Chłapowskich na Słocinie, cerkiew pw. Zaśnięcia NMP, kaplicę w Miłocinie oraz kamienicę przy ul. Grunwaldzkiej 24. Umowa podpisana przez prezydenta opiewa na łączną kwotę 220 tys. zł. 

50 tys. zł z tej kwoty zostanie przeznaczone na wymianę okien i renowację Dworu Chłapowskich.  Jest to zespół dworski obejmujący budynek dworu, park, rządcówkę, domek myśliwski, stajnie, oborę, spichlerz i bramę zlokalizowany jest przy ulicy Powstańców Śląskich we wschodniej dzielnicy miasta - Słocinie. Majątek należał do rodziny Dezyderego Chłapowskiego. Główny budynek charakteryzuje się nieregularną bryłą o zróżnicowanej wysokości. Część wejściowa, to niska symetryczna bryła na planie prostokąta, powstała na początku XIX wieku. 

Taki sam koszt przypadnie na odnowienie elewacji, wymianę okien i drzwi oraz remont wejścia do kaplicy św. Huberta w Miłocinie. Jest to barokowa kaplica myśliwska. Znajduje się ona na terenie przykościelnym nowo powstałej parafii pod tym samym wezwanie w pobliżu osiedla Baranówka IV i Miłocin, z bezpośrednim zjazdem z ulicy Warszawskiej. 

Kamienica przy ul. Grunwaldzkiej 24 również doczeka się remontu elewacji. Tutaj koszt będzie nieco wyższy, bo wyniesie 65 tys. zł. Ostatnim zabytkiem, który znalazł się na tej liście jest cerkiew pw. Zaśnięcia NMP. Odnowienie będzie obejmować fundamenty, a miasto przekaże na ten cel 55 tys. zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy