Innowacyjny system jest narzędziem, które w wirtualny sposób pozwala na przygotowanie rekonstrukcji zdarzeń na podstawie oględzin miejsca zdarzenia. Narzędzie wykorzystuje dane, które następnie tworzą symulację i animację zdarzenia, nad którym zazwyczaj pracują kryminolodzy. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest wykryć sprawcę zdarzenia, a także poznać okoliczności potencjalnych przestępstw i zbrodni. Użytkownicy będą mogli analizować działania sprawcy, ustalać motywację, a także wpływ czynników zewnętrznych na jego postępowanie. Takie rozwiązanie w dużej mierze pomoże studentom w jak najlepszym przygotowaniu się do zawodu.
Zakup systemu CrimeSim (którego koszt wynosi 100 tys. zł) został sfinansowany z wartej 80 tys. zł dotacji przyznanej Wyższej Szkole Prawa i Administracji przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Na uczelni powstaną zatem pierwsze na Podkarpaciu cztery wirtualne stanowiska badawcze, które pozwolą tworzyć szkice, plany sytuacyjne oraz wizualizacje 3D miejsc zdarzeń wraz z wyglądem wnętrz pomieszczeń i terenu.
Program będzie dodatkowo wyposażony w narzędzie PhotoRect, które pozwoli na przetwarzanie zdjęć oraz filmów wykonanych na miejscu zdarzeń kryminalnych. Miejsca odwzorowane w systemie pomogą w przeprowadzaniu zajęć w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych. Takie rozwiązania w dużej mierze pomoże studentom także przed ekranem komputera w jak najlepszym przygotowaniu się do zawodu.
Dodajmy, że jedynie na Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, studenci nabywający wiedzę na Podkarpaciu mogą kształcić się na kierunku kryminologii. Koncentruje się on na wykrywaniu sprawców przestępstw oraz ustalaniu okoliczności zdarzeń kryminalnych. Ten interdyscyplinarny kierunek łączy wiedzę z zakresu m.in. psychologii, medycyny, prawa, socjologii oraz ekonomii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.