reklama
reklama

Ludność, przedsiębiorcy, bezrobocie - jak wygląda sytuacja gospodarcza w Rzeszowie w danych Urzędu Statystycznego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ludność, przedsiębiorcy, bezrobocie - jak wygląda sytuacja gospodarcza w Rzeszowie w danych Urzędu Statystycznego? - Zdjęcie główne

O sytuacji społeczno-gospodarczej w Rzeszowie i na Podkarpaciu | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował najnowsze opracowanie na temat sytuacji społeczno-gospodarczej powiatów województwa podkarpackiego. Jakie dane możemy z nich wyczytać jeśli chodzi o stolicę naszego województwa oraz powiat rzeszowski?
reklama

Ludność

Biorąc pod uwagę cały 2022 rok (bo z tego okresu pochodzą najnowsze całościowe dane), dodatni przyrost naturalny na terenie województwa podkarpackiego wystąpił tylko na terenie miasta Rzeszowa (0,5‰) oraz powiecie ropczycko-sędziszowskim (0,4‰). Najniższą wartość różnicy między liczbą urodzeń żywych i liczbą zgonów, odnotowano z kolei w Przemyślu (-6,5‰). Warto też zaznaczyć, że w Rzeszowie odnotowano najniższy poziom umieralności, który wyniósł 9,2 zgonów na 1000 mieszkańców.

W stolicy Podkarpacia była również jedna z najniższych median wieku (wartość mediany jest określona przez wiek, którą połowa osób w danej zbiorowości już przekroczyła, a druga połowa jeszcze nie osiągnęła) i wynosiła ona 39,8 lat. Niższa była tylko w powiatach rzeszowskim i ropczycko-sędziszowskim (po 39,6 lat).

Przedsiębiorczość

W kwietniu 2023 roku w każdym powiecie województwa podkarpackiego odnotowano przewagę liczy przedsiębiorstw nowo zarejestrowanych (1158) nad wyrejestrowanymi (622). Najbardziej aktywni byli pod tym względem mieszkańcy pow. rzeszowskiego, którzy założyli prawie 200 nowych firm, a wyrejestrowali poniżej 100. W skali roku w Rzeszowie przybyło 4,7 %, a w pow. rzeszowskim 5,3 % przedsiębiorstw (najwięcej na Podkarpaciu).

Spoglądając na liczbę osób fizycznych, które osobiście prowadzą działalność gospodarczą najbardziej aktywni w naszym województwie są mieszkańcy pow. leskiego (119,7 os. / 1000 mieszkańców). Drugie miejsce w rankingu mają rzeszowianie ze wskaźnikiem 108,4 osób / 1000 mieszkańców. Pow. rzeszowski wypada tutaj nieco bardziej blado (73,5 os. / 1000 mieszkańców). W Rzeszowie odnotowano z kolei największą liczbę spółek handlowych na 1000 mieszkańców – w tym przypadku wskaźnik wynosi 36,9 osoby.

A czy przedsiębiorstwa w Rzeszowie są aktualnie rentowne i opłaca się działać na rzecz założenia własnej firmy? Według danych z okresu styczeń-marzec 2023 – nie za bardzo. Zarówno wskaźnik rentowności sprzedaży brutto, aktywów jak i kapitału własnego był w stolicy Podkarpacia ujemny.

Bezrobocie

Bardzo istotnym wskaźnikiem gospodarczym jest także stopa bezrobocia rejestrowanego, czyli stosunek liczby bezrobotnych zarejestrowanych do liczby cywilnej ludności aktywnej zawodowo. W całym woj. podkarpackim wynosiła ona pod koniec kwietnia 8,8 %, podczas gdy w samym mieście Rzeszowie wskaźnik ten wynosił już znacznie mniej (4,3 %). Lepiej pod tym względem prezentuje się jedynie Krosno (2,6 %). Nie najgorzej w stolicy Podkarpacia wygląda też wskaźnik, mówiący ile bezrobotnych przypada na jedną ofertę pracy. Wojewódzka średnia wynosi 32, w Rzeszowie jest to 19 osób, podczas gdy w pow. brzozowskim rekordowe 1270 bezrobotnych.

Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że według poziomu nabytej edukacji, najwięcej bezrobotnych w Rzeszowie jest wśród osób z wyższym wykształceniem (29,6 %), a najmniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia mają osoby z wykształceniem średnim ogólnokształcącym (13,2 %). Patrząc z kolei na wiek, z największymi kłopotami na rynku pracy zmagają się w Rzeszowie osoby od 35 do 44 roku życia (29 % bezrobotnych). Najlepiej radzą sobie młodsi w kategorii wiekowej 18-24 (7 %).

Pełny raport znajdziecie TUTAJ.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama