reklama
reklama

Jak wygląda proces rozpoznawania grzybów w sanepidzie? Sprawdźcie najważniejsze szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Jak wygląda proces rozpoznawania grzybów w sanepidzie? Sprawdźcie najważniejsze szczegóły - Zdjęcie główne

Jakie grzyby możemy przynieść do sprawdzenia do sanepidu? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieSezon grzybowy na Podkarpaciu trwa w najlepsze, a w sieci pojawia się mnóstwo zdjęć imponujących grzybobrań. Wybierając się do lasu, a także przygotowując grzybowe potrawy, powinniśmy przede wszystkim zachować szczególną ostrożność.
reklama

Jak już wcześniej informowaliśmy, wszyscy którzy mają wątpliwości czy zebrane (lub zakupione) przez nich grzyby są jadalne, mogą skierować się z nimi do sanepidu. W Rzeszowie pomoc w tym zakresie można uzyskać zarówno w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Dąbrowskiego 79a, jak i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Wierzbowej 16. W tych miejscach dowiemy się, czy posiadane przez nas okazy nie są trujące lub niejadalne oraz czy nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Klasyfikatorzy grzybów świeżych są do dyspozycji mieszkańców przy Dąbrowskiego oraz Wierzbowej w godzinach pracy urzędu. Zabrane zbiory można sprawdzić bezpłatnie. Oceny grzybów dokonuje się wizualnie. Do identyfikacji należy przynosić wyłącznie grzyby świeże, wykręcone w całości z podłoża. Nie należy przynosić m.in. grzybów starych i przejrzałych, zbyt młodych, z niewykształconymi cechami osobniczymi, czy pokrojonych

reklama

- informuje nas Agnieszka Beda, starszy asystent z Oddziału Higieny Żywności i Żywienia PSSE w Rzeszowie.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, jak również w każdej powiatowej stacji na terenie woj. podkarpackiego porad w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów udziela się na bieżąco w godzinach pracy stacji i dyspozycyjności osób posiadających uprawnienia klasyfikatora grzybów lub grzyboznawcy. W trakcie oględzin grzybów udzielane są także porady w zakresie prawidłowego grzybobrania raz obróbki do celów kulinarnych. Konsultacje dotyczące porad grzybowych udzielane są bezpłatnie

- mówi nam Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dr inż. Adam Sidor.

reklama

O czym warto pamiętać przynosząc grzyby do identyfikacji? Poniżej kilka wskazówek, które umożliwią trafną ocenę grzyboznawcy.

- grzyby do oceny powinny być dostarczane w przewiewnych pojemnikach (kosze, łubianki);
- do oceny przynosimy grzyby świeże, najpóźniej do 48 godzin od zbioru, jeśli są przechowywane w temperaturze do 10°C;
- oceniane są grzyby w postaci całych, dobrze wykształconych owocników (zbyt młode mogą nie mieć wykształconych wszystkich cech charakterystycznych dla danego gatunku);
- nie oceniane są grzybów zapleśniałe lub nasączone wodą;
- nie oceniane są grzyby przetworzone.

Jak informuje podkarpacki sanepid, klasyfikatorzy grzybów nie przeprowadzają żadnych badań toksykologicznych podczas procesu rozpoznawania gatunków. Klasyfikacja dokonywana jest wyłącznie na podstawie oględzin owocników. Badania laboratoryjne grzybów świeżych prowadzone są jedynie w ramach Planu pobierania próbek do badania żywności w ramach urzędowej kontroli i monitoringu dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej realizowanego w 2023 roku w kierunku skażeń promieniotwórczych oraz zawartości metali ciężkich.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama