reklama
reklama

Początek lipca w Rzeszowie pełny atrakcyjnych wydarzeń. Sprawdźcie imprezowy rozkład jazdy [PRZEGLĄD]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay / Nala / Wikimedia Commons

Początek lipca w Rzeszowie pełny atrakcyjnych wydarzeń. Sprawdźcie imprezowy rozkład jazdy [PRZEGLĄD] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
22
zdjęć

Tydzień w Rzeszowie pełny atrakcyjnych wydarzeń | foto Pixabay / Nala / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy Pierwszy lipcowy tydzień będzie obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń, które znajdziecie w Rzeszowie. Gdzie warto się pojawić? Sprawdźcie szczegóły!
reklama

1 lipca (poniedziałek)

W poniedziałek rozpocznie się turniej szachowy pod hasłem „Wakacje z Szachami w RDK”. W dniach 1-5 lipca odbędą się pierwsze zmagania, których organizatorem jest Rzeszowski Dom Kultury (filia przy ul. Widokowej 1). Turniej ma propagować czynne i kreatywne spędzanie czasu wolnego w trakcie wakacyjnej przerwy od szkoły. Rozgrywki będą okazją nie tylko do zaprezentowania swoich umiejętności gry w szachy, ale także mają służyć wszechstronnej aktywności i integracji społecznej. Druga jego edycja odbędzie się w dniach 29 lipca – 2 sierpnia.

Od 1 lipca do 31 sierpnia w Wypożyczalni Muzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (przy ul. Żeromskiego 2, w godzinach otwarcia wypożyczalni) będziecie mogli oglądać wystawę malarstwa Natalii Nykiel. Wystawa prezentuje prac debiutującej, młodej artystki, która prezentuje cykl obrazów, martwych natur, będących efektem jej studiów malarskich.

4 lipca (czwartek)

W czwartek w godzinach 10:00 – 12:00 na terenie rzeszowskich Bulwarów nad Wisłokiem (przy scenie) odbędzie się wakacyjny piknik rodzinny pod hasłem „Biblioteka na bulwarach”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi wówczas dzieci z rodzicami na przedpołudnie pełne ciekawych aktywności. W planie jest: plenerowa czytelnia, gry wielkoformatowe, europejskie koło fortuny, spotkanie z bajkowymi postaciami Psiego Patrolu, kącik malucha, malowanie twarzy, wyplatanie warkoczyków, tatuaże, tor przeszkód, a także kreatywne warsztaty plastyczne.

Tego samego dnia Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa i Archiwum Państwowe w Rzeszowie zaproszą do udziału w drugiej edycji otwartych szkoleń pt. „Fotografie w archiwach rodzinnych”. Będą one poświęcone zagadnieniom z zakresu porządkowania, opisywania, zabezpieczania i digitalizacji fotografii znajdujących się w domowych archiwach. W trakcie szkoleń zostanie również przedstawiony szereg zagadnień dotyczących fotografii prywatnych z Archiwum Edwarda Janusza i Rodziny, znajdujących się w zbiorach Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Uczestnicy będą mieli również okazję odwiedzić niedostępne na co dzień magazyny i pracownie Archiwum. Wydarzenie odbędzie się w Archiwum Państwowym w Rzeszowie (przy ul. Władysława Warneńczyka 57) w godzinach 12:00 – 15:30. Rejestracja odbywa się za pomocą adresu mailowego: warsztaty@gfmr.pl.

Także w czwartek w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (przy ul. 3 Maja 9, w godzinach 16:30 – 18:00) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach Letniej Akademii Fotografii GFMR. W ramach tego wydarzenia odbędzie się wykład o fotografii pt. „Wizualne światy fotografii i malarstwa”. Spotkanie poprowadzi ks. dr Paweł Batory - historyk sztuki, doktor nauk o sztuce, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie i Diecezjalny Konserwator Zabytków.

W czwartek (od godz. 15:00) na terenie rekreacyjnym przy ul. Zbyszewskiego 17 w Rzeszowie odbędzie się natomiast plenerowa impreza dla dzieci i dorosłych pod hasłem „Powitanie lata”. W programie będą: animacje, warsztaty, bezpłatne urządzenia rekreacyjne, alpaki, konie i wiele innych atrakcji i niespodzianek.

Tego samego dnia spod kościoła Chrystusa Króla przy ul. Księdza Jałowego (o godz. 18:00) wyruszy spacer z cyklu „Oko na miasto” pod hasłem: „10 miejsc - 10 zdjęć - niezliczone historie”. Będzie to wędrówka po Rzeszowie na zasadzie porównania, gdzie motywem przewodnim będzie miejsce, zdjęcie i historia. Wzorem ubiegłorocznego spaceru, będzie próbą konfrontacji tego, co widzimy na co dzień w danym miejscu, z tym, jak miejsce to prezentowało się dziesiątki lat temu.

W czwartkowy wieczór (o godz. 21:00) Rzeszowski Dom Kultury oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie zaproszą do kina plenerowego, które będzie zlokalizowane na placu RDK (filia Country na osiedlu Budziwój). Obejrzycie wówczas projekcję familijnego filmu komediowego pt. „Wojna z dziadkiem”, w którym grają m.in. Robert De Niro, Oakes Fegley oraz Uma Thurman.

5 lipca (piątek)

Młodzież będzie mogła spędzić piątek uczestnicząc w warsztatach bębniarskich, które przygotuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 13:00 – 15:00 w Parku Sybiraków, a poprowadzi je Mateusz Ożóg ze Studia Bębnów Arfykańskich. Wstęp wolny.

W piątek odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu „Rodzinna Akademia Czasu Wolnego”. Będzie to połączenie pikniku rodzinnego z ideą mobilnego domu kultury. Program poszczególnych odsłon wydarzenia obejmie aktywne animacje, plenerowe gry oraz rodzinne zawody, które będą miały na celu wskazanie istotnej roli wspólnego spędzania czasu rodziców z dziećmi. Imprezy odbędą się w wybrane piątki wakacyjne w godzinach 17:00 - 19:00. Pierwsze ze spotkań odbędzie się na terenie zielonym przy ul. Skubisza na osiedlu Generała Andersa.

Na godzinę 18:00 w Galerii Nierzeczywistej RSF (przy ul. Jana Matejki 10) zaplanowany jest wernisaż wystawy „Sto razy siatka” Jagody Przybylak i członków Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Pierwotny projekt „Sto razy siatka” powstał w 1969 roku pod wpływem rady udzielonej Jagodzie Przybylak, polskiej fotografce konceptualnej, przez Zbigniewa Dłubaka: „niech Pani weźmie dowolny przedmiot i uporczywie go fotografuje”. Z tego pomysłu zrodziły się niezwykłe fotografie, a ich efekty będzie można oglądać na wystawie dedykowanej pamięci zmarłej w 2023 roku artystki. Wystawa potrwa do 25 lipca.

Fotografia będzie odgrywała jedną z głównych ról także podczas wystawy Soni „Kokoshki” Gorczak pt. „Mikrokosmos Tomasza Stańki” w Rzeszowskich Piwnicach (od godz. 19:00). Będzie to jednocześnie hołd oddany wybitnemu rzeszowskiemu muzykowi jazzowemu i jedna z odsłon imprezy pod hasłem „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko”. Na fotografiach zobaczycie warszawskie mieszkanie Tomasza Stańko przy ul. Rozbrat, które od początku lat 80-tych XX wieku było swoistym mikrokosmosem, miejscem odosobnienia, zadumy, i refleksji dla wybitnego artysty.

W piątek odbędzie się także pierwsza odsłona wspólnego nocowania w bibliotece, które będzie przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat. Wydarzenie pod hasłem „Nocnych marków humory” będzie miało miejsce w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 5 przy ul. Budziwojskiej 194). W programie będzie: głośne czytanie, gry animacyjne, relaksacje z książką, zagadki, taniec, wspólna kolacja, a na koniec – sen pośród bibliotecznych regałów i poranne śniadanie. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 17 866 94 67.

O godz. 19:30 teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (przy ul. Staroniwskiej 55) zamieni się w kino plenerowe. Podczas wydarzenia odbędzie się projekcja filmu familijnego “Cudowny chłopak. Biały ptak”, który opowiada on o chłopaku usuniętym ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego. Jego babcia dzieli się z nim poruszającą historią swojej młodości. Na ekranie zobaczycie m.in.: Ariellę Glaser, Orlando Schwerdta, Gillian Anderson oraz Helen Mirren.

W dniach 5-7 lipca odbędzie się 7. Festiwal Teatralny pod hasłem „Buda Jarmarczna”. W piątek (5 lipca) o godz. 20:00 Teatr Przedmieście i Przyjaciele (przy ul. Reformackiej 4) zaprosi Was na koncert pt. „Występne piosenki”. W sobotę (6 lipca) o godz. 18:00 odbędzie się sceniczny występ Natalii Sakowicz pt. „Romans”, a o 20:00 Teatr Terminus A Quo przedstawi „Nową sztukę zakopiańską”. Na niedzielę (7 lipca) na godz. 18:00 zaplanowany jest spektakl Teatru Przedmieście pt. „Śpiewająca z Wilczkami”, a o 20:00 rozpocznie się plenerowy występ Teatru Pantomimy MIMO pt. „Cafe Silencio”. Wstęp wolny, choć obowiązkowa jest rezerwacja pod numerem telefonu: 667714730.

6 lipca (sobota)

Sobotę będziecie mogli rozpocząć w rodzinnym gronie ze swoimi pociechami dzięki rodzinnym zajęciom plenerowym zorganizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie (Oddział dla Dzieci i Młodzieży). W godzinach 10:00 – 11:00 na terenie przy Fontannie Multimedialnej odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Joga z książką”.

W sobotę odbędzie się także kolejne wydarzenie poprzedzające „Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko”. O godz. 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach rozpocznie się koncert zespołu Kosmonauci. Jest to młody boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji. Ich koncerty są połączeniem energii oraz świeżości z niezwykłą dojrzałością wynikającą z pasji, jaką jest dla nich muzyka i obcowanie z nią na co dzień.

W godzinach 20:00 – 22:00 na skwerze galerii Millenium Hall odbędzie się z kolei koncert w hip-hopowym klimacie, który zapewnią publiczności Szpaku oraz Young Multi. Są to jedno z czołowych wykonawców na polskiej scenie rapowej. Bilety na wydarzenie z cyklu Dope Fest Rzeszów wciąż są dostępne.

7 lipca (niedziela)

Niemal całą niedzielę możecie spędzić na festiwalu kultury japońskiej „Tanabata”, który odbędzie się w Kinie za Rogiem Café. Wydarzenie współorganizowane przez Fundację Koi Koi będzie wspólną podróżą w świat japońskiej kultury. Podczas tego niezwykłego wydarzenia będziecie mogli dowiedzieć się więcej o Kraju Kwitnącej Wiśni. Czekać na Was będą prelekcje o kulturze Japonii, nauka gry w go i shogi, pokaz ikebany, warsztaty origami i furoshiki, festiwalowe menu, Koi Koi’owy sklepik i nie tylko.

Na godz. 16:00 w Ogrodach Bernardyńskich zaplanowano spotkanie z Katarzyną Kubisiowską – dziennikarką i autorką książek non-fiction. Wydarzenie odbędzie się w ramach Letnich Ogrodów Literackich. Katarzyna Kubisiowska to także znana z podcastów dziennikarka, która tworzy artykuły z zakresu kultury i reportażu oraz prowadzi wywiady z kluczowymi postaciami polskiej kultury na łamach „Tygodnika Powszechnego”. W jej literackim dorobku są książki: „Bisko, bliżej. Rozmowy o tym, co najważniejsze”, „Rak po polsku. Rozmowa z Justyną Pronobis-Szczyik i Cezarym Szczylikiem”, „Panorama kina najnowszego 1980–1995: leksykon” oraz „Lektury na ekranie, czyli mały leksykon adaptacji filmowych”.

Wieczorem (o godz. 19:00) możecie udać się na koncert kameralny Olgi Boczar, który odbędzie się w Parku im. Władysława Szafera (przy ul. Powstańców Śląskich 2). Artystka, która zaprezentuje się na scenie, porusza się w klimacie jazzowym. Jest uznaną wokalistką i autorką tekstów, a także wykładowca w klasie śpiewu jazzowego w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Myślą przewodnią koncertu będzie jej najnowsza płyta „Oddycham”. Wstęp wolny.

W niedzielę nie zabraknie także imprezy związanej ze zbliżającym się „Toastem urodzinowym dla Tomasza Stańko”. O godz. 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się koncert zespołu Horntet. Jest to grupa muzyczna złożona z młodych, lecz bardzo doświadczonych scenicznie i niezwykle ekspresyjnych muzyków - absolwentów Akademii Muzycznych w Krakowie oraz Katowicach. Charakterystyka brzmienia zespołu opiera się na jazzie lat 60-tych, który w połączeniu z nowoczesnymi technikami wykonawczymi muzyki współczesnej i nietuzinkowej werwie daje obraz surowego, elektryzującego i fakturalnie zaawansowanego brzmienia. Wstęp wolny.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama