reklama
reklama

Chcieć znaczy móc. Tym razem parlament i prezydent zadziałali natychmiast. Ruszyła pomoc!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Chcieć znaczy móc. Tym razem parlament i prezydent zadziałali natychmiast. Ruszyła pomoc! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z krajuRuszyła powódź dla tych, którym wielka woda zabrała dorobek życia. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. ustawy powodziowej. Zakłada ona m.in. pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem, pomoc dla kredytobiorców, czy też zasiłek losowy.
reklama

W tej sprawie politycy zadziałali naprawdę szybko. Wszystko "zamknęło się" w ubiegłym tygodniu: Sejm uchwalił nowelizację we wtorek, natomiast w czwartek bez poprawek przyjął ją Senat. W czwartek dokument uzyskał podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Teraz czas na najważniejsze: realne działania. 

reklama

Nowelizacja ustawy: szybkie wsparcie finansowe i opiekuńcze dla ofiar powodzi

Nowelizacja pozwala na dokonanie zmian w ustawie z dnia 16 września 2011 r., o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, wprowadzając szereg rozwiązań mających na celu pomoc poszkodowanym w wyniku powodzi, która spowodowała ogromne straty w mieniu prywatnym i publicznym. Ponadto wprowadza możliwości przyznania wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego, zasiłku opiekuńczego, dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jak i świadczenia interwencyjnego – tyle urzędnicy. Co to oznacza w praktyce? 

Rząd jest zdeterminowany do udzielenia szybkiego wsparcia ofiarom powodzi

– tłumaczy premier Donald Tusk. 

reklama

Nowa ustawa powodziowa: bezzwrotna pomoc dla poszkodowanych i wsparcie finansowe dla przedsiębiorców

Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że w nowelizacji tzw. ustawy powodziowej znalazły się  niezbędne w tej chwili rozwiązania, które umożliwią szybką odbudowę terenów zniszczonych przez powódź. Przyjęte przepisy powstały przy udziale kilkunastu ministerstw. – Są odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i samorządowców poszkodowanych terenów południowo-zachodniej Polski – dodaje resort. 

Jaką pomoc zakłada nowela? Jest to m.in. wsparcie dla kredytobiorców, którzy w powodzi utracili cały swój dorobek. Poprawiona ustawa dotycząca usuwania skutków powodzi gwarantuje, że przez rok ich zobowiązania będzie spłacało państwo poprzez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ta pomoc jest bezzwrotna. 

reklama

Ponadto każdy, kto ucierpiał w wyniku powodzi, może liczyć na – również bezzwrotne – wsparcie finansowe z Funduszu Dopłat. Pozwoli to na m.in. tworzenie lokali mieszkaniowych w zasobach gminy, remont takich lokali czy dodatkowe preferencje przy przyznawaniu premii remontowych.  Przewidziano również pułap pomocy na poziomie 1 mln zł dla jednego przedsiębiorcy,  a dla firm 1 mld zł

Wsparcie dla uczniów i ich rodziców. Zasiłek losowy 1 tys. zł 

Podpisana przez prezydenta nowelizacja przewiduje również pomoc, jeśli chodzi o potrzeby edukacyjne dzieci. Mowa m.in. o zasiłku losowym w wysokości 1 tys. na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub tych, które są uczniami i poniosły szkodę w wyniku powodzi.
 
Wprowadzony zostanie także dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.
 
Parlamentarzyści przegłosowali także regulacje, które umożliwią zapewnienie miejsc edukacji oraz tymczasowe zniesienie ograniczenia liczby uczniów w klasach na terenach powodziowych.

Pomoc dla powodzian: wydłużony urlop oraz możliwość skrócenia czasu pracy

W ustawie powodziowej znalazł się również zapis dotyczący osób, które nie mogą być w pracy, bo usuwają skutki powodzi. W świetle nowych przepisów pracodawca będzie mógł wydłużyć im czas wypłacania wynagrodzenia podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w związku z powodzią. Kolejne  zapisy dotyczą kwestii urlopu, w tym dni „na żądanie” (zostanie powiększona o 4 dni w stosunku do liczby dni przewidzianej w Kodeksie pracy) oraz umożliwienia wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym. Ponadto pracownicy z terenów dotkniętych powodzią są zwolnieni z obowiązku przedłużania orzeczeń lekarskich oraz przeprowadzania badań lekarskich - dotyczy to czasu określonego w ustawie. Jak wskazuje Kancelaria Prezydenta, w nowelizacji znalazł się zapis, że pracownik otrzyma prawo do złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy. Ponadto nie będzie mógł być zatrudniony w godzinach nadliczbowych, jak i delegowany poza stałe miejsce pracy bez jego zgody.

Osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, dostaną dodatkowo zasiłek w wysokości 1 tys. zł, by pokryć koszty zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów. Jak wskazuje ustawodawca, wiąże się to z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu.

Nowelizacja ustawy: 0% VAT i natychmiastowa pomoc doraźna dla poszkodowanych terenów

Nowelizacja pozwoliła  również na zmianę ustawy powodziowej w punkcie dotyczącym  funkcjonowania opieki zdrowotnej na poszkodowanych terenach. Dzięki temu prezes NFZ będzie mógł zawierać umowy ze świadczeniodawcami poza trybem konkursowym. Ponadto jednostki budżetowe i jednostki wojskowe podlegające MON mogą wykonywać działalność leczniczą w określonym zakresie na rzecz ludności cywilnej.

Przypomnijmy, od 24 września 2024 r. obowiązuje rozporządzenie  umożliwiające stosowanie 0% stawki VAT dla darowizn materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu wskutek wrześniowego kataklizmu. 

Dodatkowo powodzianie mogą składać ustny wniosek  we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej lub urzędzie gminy lub miasta o przyznanie natychmiastowej pomocy doraźnej. Mają na to 30 dni od wystąpienia zdarzenia. Pieniądze dostaną w ciągu dwóch dni od dnia wydania decyzji w sprawie przyznania zasiłku. Jest to 8 tysięcy z pomocy społecznej oraz 2 tys. zasiłku powodziowego. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama